feminature clinic
ginekolog, genetyk, ultrasonografista

dr hab. n. med. Monika Szpotańska

Dr hab. n. med. Monika Szpotańska jest specjalistką w dziedzinie położnictwa i ginekologii, specjalistką
genetyki klinicznej, a aktualnie odbywa kolejne szkolenie specjalizacyjne z perinatologii.

Ukończyła studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Przez
wiele lat pracowała jako Adiunkt na Oddziale Patologii Ciąży i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Aktualnie pracuje na Oddziale Patologii Ciąży Samodzielnego Publicznego
Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Od kilku lat współpracuje również z Poradnią Genetyczną Instytutu Matki i Dziecka, gdzie udziela genetycznych konsultacji prenatalnych.

Od początku swej kariery zawodowej szczególne zainteresowanie poświęcała ultrasonograficznej diagnostyce prenatalnej, która stała się i jest jej pasją do dzisiaj.
Posiada certyfikaty z diagnostyki prenatalnej sekcji ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Fetal Medicine Foundation (FMF), uprawniający do przeprowadzania rozszerzonej diagnostyki ultrasonograficznej w I i II
trymestrze wraz z oceną ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy porodu przedwczesnego związanego z niewydolnością cieśniowo-szyjkową.

 

Jest członkiem PTGiP oraz International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynaecology (ISUOG).
W 2020 roku prof. Szpotańska otrzymała tytuł specjalisty w dziedzinie genetyki klinicznej, który dodatkowo poszerzył możliwości udzielanych konsultacji prenatalnych i kwalifikacji do zabiegów inwazyjnych jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, które również w swej praktyce wykonuje.

Wieloletnia praktyka kliniczna w ośrodkach III stopnia referencyjności umożliwiła prof. Szpotańskiej rozwój kliniczny i naukowy w zakresie opieki oraz prowadzenia ciąż u kobiet wysokiego ryzyka powikłań matczyno-płodowych. Zagadnienie planowania ciąż oraz zdrowia reprodukcyjnego u kobiet z grupy wysokiego ryzyka powikłań ciążowych (kobiet po przeszczepieniu narządu) stało się tematem jej pracy doktorskiej, której obrona została wyróżniona na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a następnie cyklu publikacji, stanowiących osiągnięcie naukowe, za które w 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu nadany przez Radę Dyscypliny Naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Monika Szpotańska - ZnanyLekarz.pl

Moje artykuły w Bazie wiedzy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwsza wizyta u ginekologa. Od pierwszej wizyty u ginekologa zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

PCOS – fakty i mity

PCOS – czy trądzik lub ciemne owłosienie na ciele oznacza rozwój zespołu policystycznych jajników? Wiele kobiet zgłasza się do lekarza ginekologa z powodu nieustępującego trądziku

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

Pływanie w ciąży

Pływanie w ciąży to świetny sposób na aktywność, bo odciąża kręgosłup i stawy! Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów pływania w ciąży. Czystość

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »