feminature clinic
ginekolog, genetyk, ultrasonografista

dr hab. n. med. Monika Szpotańska

Dr hab. n. med. Szpotańska Monika jest specjalistką w dziedzinie położnictwa i ginekologii, specjalistką genetyki klinicznej oraz perinatologiem.

Profesor Monika Szpotańska od początku swej kariery zawodowej szczególne zainteresowanie poświęcała ultrasonograficznej diagnostyce prenatalnej, która stała się i jest jej pasją do dzisiaj. Wykonuje badania prenatalne USG I , II i III trymestru. Przeprowadza również, gdy jest to potrzebne, badania inwazyjne – amniopunkcję i biopsję kosmówki.

Z racji swojej wiedzy i wykształcenia konsultuje także pary wymagające pomocy genetyka klinicznego, np. po wielu poronieniach tzw. poronieniach nawykowych.  

Posiada certyfikaty z diagnostyki prenatalnej sekcji ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Fetal Medicine Foundation (FMF). Certyfikaty te uprawniają do przeprowadzania rozszerzonej diagnostyki ultrasonograficznej w I i II trymestrze. Uwzględniają też ryzyko chorób genetycznych u dziecka wraz z oceną ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego czy porodu przedwczesnego związanego z niewydolnością cieśniowo-szyjkową.

 

Ciąża – zarówno fizjologiczna i patologiczna – nie jest problemem w prowadzeniu dla Pani Profesor

Wieloletnia praktyka kliniczna w ośrodkach III stopnia referencyjności umożliwiła prof. Szpotańskiej rozwój kliniczny i naukowy w zakresie opieki oraz prowadzenia ciąż u kobiet wysokiego ryzyka powikłań matczyno-płodowych. Zagadnienie planowania ciąż oraz zdrowia reprodukcyjnego jest jej konikiem. Właśnie grupa kobiet z wysokim ryzykiem powikłań ciążowych (kobiet po przeszczepieniu narządu) stała się tematem jej pracy doktorskiej. Obrona pracy została wyróżniona na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dalsza praca naukowa zaowocowała cyklem publikacji stanowiących osiągnięcie naukowe.

W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Został on nadany przez Radę Dyscypliny Naukowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Dr Monika Szpotańska – wykształcenie i praktyka zawodowa

Profesor Monika Szpotańska ukończyła studia na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie.
Przez wiele lat pracowała jako Adiunkt na Oddziale Patologii Ciąży i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Placu Starynkiewicza.
Specjalizację z perinatologii odbywała min. na Oddziale Patologii Ciąży Szpitala Klinicznego im. W. Orłowskiego.

Od kilku lat współpracuje również z Poradnią Genetyczną Instytutu Matki i Dziecka. Tam też udziela genetycznych konsultacji prenatalnych.

Jest członkiem PTGiP oraz International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynaecology (ISUOG).

W 2020 roku prof. Szpotańska otrzymała tytuł specjalisty w dziedzinie genetyki klinicznej, który dodatkowo poszerzył możliwości udzielanych konsultacji prenatalnych. Kwalifikuje do zabiegów inwazyjnych jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, które również w swej praktyce wykonuje.

 

Więcej o badaniach prenatalnych przeczytasz tutaj.

 

Moje artykuły w Bazie wiedzy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwsza wizyta u ginekologa. Od pierwszej wizyty u ginekologa zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

Pływanie w ciąży

Pływanie w ciąży to świetny sposób na aktywność, bo odciąża kręgosłup i stawy! Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów pływania w ciąży. Czystość

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »