Co to jest hiperprolaktynemia?
Pod tym groźnie brzmiącym słowem – hiperprolaktynemia, kryje się po prostu zbyt duże stężenie prolaktyny w krwi. Jakie mogą być skutki hiperprolaktynemii? Zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, a nawet wyciek mleka z sutków u kobiet, które nie są w okresie karmienia piersią. Ale czy zawsze wzrost stężenia prolaktyny oznacza hiperprolaktynemię?
Często trafiają do nas pacjentki po przeprowadzonej wstępnie diagnostyce z powodu zaburzeń miesiączkowania lub niepłodności, które leczone są z powodu hiperprolaktynemii. Nie zawsze słusznie. Prolaktyna jest hormonem, którego potrzebuje Twój organizm. I w niektórych normalnych życiowych sytuacjach produkuje go więcej, niż wynosi przyjęta norma laboratoryjna. Kiedy? Na przykład podczas stosunku seksualnego, intensywnego uprawiania sportu, masażu piersi czy po prostu, gdy śpisz.
W przewlekłym stresie i aktywnym trybie życia, jaki prowadzi wiele osób w aglomeracji warszawskiej, również w sposób naturalny podnosi się poziom prolaktyny prowadząc do hiperprolaktynemii w wyniku z krwi. Dlatego często błędną decyzją jest walka z „nieprawidłowym wynikiem badania”, który tak naprawdę nie jest chorobą! Kluczem do postawienia prawidłowej diagnozy jest… rozmowa. Nasi specjaliści przeprowadzą z Tobą dokładny wywiad lekarski i dzięki temu będą mogli spojrzeć na Twój organizm również przez pryzmat stylu życia, jaki prowadzisz.
Hiperprolaktynemia potrafi być jednak groźną chorobą, jeśli jej przyczyna leży w rozroście przysadki mózgowej. Jej niekontrolowany wzrost powoduje nie tylko wyciek mleka z piersi czy zatrzymanie miesiączkowania, ale może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. U pary nieskutecznie starającej się o ciąż.in.in. utrudnia proces owulacji i ogranicza odpowiednią produkcję progesteronu przez ciałko żółte, niezbędną dla rozwijającego się zarodka i możliwości jego zagnieżdżenia się w macicy.
Skuteczne i bezpieczne leczenie hyperprolaktynemii
W sytuacji nieprawidłowej produkcji prolaktyny przez Twój organizm ważne, by zajął się Tobą specjalista. Hiperprolaktynemia nie zawsze jest chorobą. W tej trudnej sytuacji, gdzie balans między zdrowiem a chorobą nie zawsze jest oczywistą granicą, nasi lekarze zajmą się Tobą starannie. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę, która oprócz samego oznaczenia stężenia prolaktyny we krwi, zapewni Ci jeszcze inne badania hormonalne i obrazowe.
Nasi specjaliści będą Cię leczyć, wtedy gdy jest to naprawdę potrzebne, w sposób zapewniający Ci komfort i jednocześnie dający poczucie bezpieczeństwa. Chcemy likwidować, gdy to możliwe, przyczynę tej choroby i przywrócić Ci naturalnie dobre samopoczucie.
O innych niż hiperprolaktynemia przyczynach zaburzeń miesiączkowania przeczytasz tutaj (link).