feminature clinic

Twoje miejsce nr 1
na USG w Warszawie

USG w Ciąży

I Trymestr

USG referencyjne I trymestru wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, co odpowiada długości ciemieniowo-siedzeniowej dziecka – CRL 45-84 mm. Polega na ocenie markerów ultrasonograficznych, do których zaliczamy: przezierność karku (NT), częstość pracy serca (FHR), indeks pulsacji w przewodzie żylnym (PI), obecność przepływu wstecznego na zastawce trójdzielnej (TR). Dodatkowo rekomenduje się wykonanie markerów biochemicznych, tj. stężenie białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki B-hCG. Tzw “test Pappa”.

II Trymestr

USG II trymestru (tzw. połówkowe) wykonuje się pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży

III trymestr

USG III trymestru Wykonuje się pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży

Pozostałe USG

USG ginekologiczne

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjną i bezpieczną metodą diagnostyczną, pozwalającą na uzyskanie obrazu badanego narządu z dużą dokładnością, umożliwiając wykrywanie nawet bardzo małych zmian. W ginekologii służy ocenie narządów miednicy.

USG piersi

Każda kobieta, raz w roku, powinna wykonywać badanie USG piersi, a po ukończeniu 50 roku życia co 2 lata również mammografię. USG piersi jest szybkim, bezpiecznym i łatwo dostępnym badaniem pozwalającym na wykrycie zmian nowotworowych wielkości nawet kilku milimetrów.

USG pozostałych narządów

Jest to bezpieczny sposób sprawdzenia kondycji narządów wewnętrznych bez konieczności interwencji chirurgicznej.

Zobacz naszą bazę wiedzy