feminature clinic

Jak przygotować się do badania USG w ciąży?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Krótkie zalecenia ułatwiające wykonanie badania lekarzowi i poprawiające jakość badania:

  1. Na badanie zgłoś się z pełnym pęcherzem moczowym. Pełny pęcherz ułatwia badanie, co wiąże się z dokładniejszą oceną dziecka.
    Dodatkowo w przypadku przyjęcia przez dziecko pozycji uniemożliwiającej badanie, późniejsze opróżnienie pęcherza może wpłynąć na zmianę pozycji dziecka.
  2. Na kilka dni przed badaniem nie nakładaj na brzuch żadnych olejków, kremów czy nawilżaczy. Warstwa kremu pogarsza jakość obrazu, co wiąże się z mniej dokładną oceną dziecka i mniejszą szansą na otrzymanie pamiątkowego zdjęcia.
  3. W przypadku, gdy poprzednia ciąża zakończyła się niepowodzeniem, Twoje poprzednie dziecko lub członek rodziny jest obciążony chorobą genetyczną lub urodził się z jakaś wadą anatomiczną, koniecznie poinformuj o tym lekarza jeszcze przed badaniem.
  4. Pobierz krew na „test podwójny”, tzw. test Pappa, przed planowanym badaniem ultrasonograficznym (np. 3 dni wcześniej).
    W takim przypadku pacjentka po badaniu ultrasonograficznym dostaje kompletny wynik z oceną ryzyka, lekarz go omawia a pacjentka ma możliwość zadawania pytań.

 

Autor: dr Jakub Doruchowski

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »