feminature clinic

Jak przygotować się do badania USG w ciąży?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Przygotowanie do badania USG w ciąży obejmują następujące zalecenia:

  1. Na badanie USG w ciąży zgłoś się z pełnym pęcherzem moczowym. Pełny pęcherz ułatwia badanie, co wiąże się z dokładniejszą oceną dziecka.
    Dodatkowo w przypadku przyjęcia przez dziecko pozycji uniemożliwiającej badanie, późniejsze opróżnienie pęcherza może wpłynąć na zmianę pozycji dziecka. Takie przygotowanie do badania w USG w ciąży pomoże lekarzowi przeprowadzić dokładne badanie.
  2. W ciągu minimum dnia przed badaniem USG w ciąży nie nakładaj na brzuch żadnych olejków, kremów czy nawilżaczy. Warstwa kremu pogarsza jakość obrazu, co wiąże się z mniej dokładną oceną dziecka i mniejszą szansą na otrzymanie pamiątkowego zdjęcia.
  3. W przypadku, gdy poprzednia ciąża zakończyła się niepowodzeniem lub Twoje poprzednie dziecko lub członek rodziny jest obciążony chorobą genetyczną lub urodził się z jakaś wadą anatomiczną, koniecznie poinformuj o tym lekarza jeszcze przed badaniem. Pamiętaj, że badanie USG w ciąży jest bezpieczne – szczegóły tutaj (link).

  4. Przygotowując się do USG I trymestru pobierz krew na „test podwójny”, tzw. test Pappa, przed planowanym badaniem ultrasonograficznym (np. 3 dni wcześniej). O badaniu USG I trymestru i teście Pappa przeczytasz tutaj. W takim przypadku pacjentka po badaniu ultrasonograficznym dostaje kompletny wynik z oceną ryzyka, lekarz go omawia, a pacjentka ma możliwość zadawania pytań.

Wymienione wyżej zalecenia przygotowania do USG ciąży ułatwią wykonanie badania lekarzowi i poprawią jakość badania.

Zapisz się już dziś do naszych specjalistów na USG ciąży na najlepszym i nowoczesnym sprzęcie.

Autor: dr Jakub Doruchowski

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy