feminature clinic

Badanie USG w ciąży – bezpieczeństwo i technika badania

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Badanie ultrasonograficzne jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w okresie ciąży. Zgodnie ze standardami organizacji międzynarodowych oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) powinno być proponowane każdej ciężarnej. W zależności od wieku ciąży, na poszczególnych etapach rozwoju płodu, każde badanie ma swoją specyfikę i ściśle określone cele.

 

Podstawową techniką badania ultrasonograficznego jest badanie 2D (dwuwymiarowe, czarno–białe obrazowanie w czasie rzeczywistym). Badania przy użyciu techniki Dopplera pozwalają na usłyszenie czynności serca dziecka oraz ocenę przepływu krwi w sercu lub wybranych naczyniach. Badania 3D lub nawet 4D, powstają jako rekonstrukcje z podstawowych obrazów dwuwymiarowych. Mogą być cennym uzupełnieniem badania dla rodziców i wspaniałą pamiątką, ale z medycznego punktu widzenia nie są obowiązkową częścią badania.

 

Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i w świetle publikacji naukowych nie wpływa niekorzystnie na płód. Wykonując je jednak, lekarz powinien kierować się zasadą minimalnej ekspozycji i czasu pozwalającego na kompletne przeprowadzenie badania (to tak zwana zasada ALARA). W praktyce oznacza to, że nie powinien wyraźnie wydłużać czasu badania na życzenie rodziców ani wykonywać badań częściej niż wynika to z przesłanek medycznych.

 

Pomimo rozwoju metod obrazowania badanie ultrasonograficzne ma swoje ograniczenia i nie pozwala na wykluczenie wszystkich wad anatomicznych u dziecka czy potwierdzenie jego prawidłowego rozwoju. Inne czynniki, takie jak m.in: nadwaga lub otyłość ciężarnej, wady macicy czy mięśniaki mogą ograniczać możliwości techniczne obrazowania i wpływać na wartość diagnostyczną badania.

 

Autor: dr Ewa Janowska

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »