feminature clinic

Badanie USG w ciąży – czy USG jest bezpieczne?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne w ciąży. Badanie USG jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w okresie ciąży. Zgodnie ze standardami organizacji międzynarodowych oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) powinno być proponowane każdej ciężarnej. Czy USG jest bezpieczne w ciąży? W zależności od wieku ciąży, na poszczególnych etapach rozwoju płodu, każde badanie USG ma swoją specyfikę i ściśle określone cele.

Podstawową techniką badania USG w ciąży jest badanie 2D (dwuwymiarowe, czarno–białe obrazowanie w czasie rzeczywistym). Badania przy użyciu techniki Dopplera pozwalają na usłyszenie czynności serca dziecka oraz ocenę przepływu krwi w sercu lub wybranych naczyniach. Badania USG 3D lub nawet USG 4D powstają jako rekonstrukcje z podstawowych obrazów dwuwymiarowych. Mogą być cennym uzupełnieniem badania dla rodziców i wspaniałą pamiątką, ale z medycznego punktu widzenia nie są obowiązkową częścią badania.

 

Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i w świetle publikacji naukowych nie wpływa niekorzystnie na płód.

Wykonując badanie USG w ciaży lekarz kieruje się jednak zasadą minimalnej ekspozycji i czasu pozwalającego na kompletne przeprowadzenie badania (to tak zwana zasada ALARA). W praktyce oznacza to, że nie powinien wyraźnie wydłużać czasu badania na życzenie rodziców ani wykonywać badań częściej niż wynika to z przesłanek medycznych.

O tym jak przygotować się do badania USG w ciąży przeczytaj tutaj.

 

Pomimo rozwoju metod obrazowania badanie ultrasonograficzne ma swoje ograniczenia i nie pozwala na wykluczenie wszystkich wad anatomicznych u dziecka czy potwierdzenie jego prawidłowego rozwoju. Inne czynniki, takie jak m.in: nadwaga lub otyłość ciężarnej, wady macicy czy mięśniaki mogą ograniczać możliwości techniczne obrazowania i wpływać na wartość diagnostyczną badania.

Dlatego szczególnie ważne jest, by badania prenatalne USG ciąży były wykonywane na specjalistycznym nowoczesnym sprzęcie oraz przez specjalistów. dziedzinie diagnostyki prenatalnej.

Takie warunki spełnia badanie USG ciąży w Feminature Clinic. Zapisz się, pomóż nam zadbać o swoje szczęście – profesjonalnie i merytorycznie w miłej atmosferze.

 

Autor: dr Ewa Janowska

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy