feminature clinic

USG endometriozy – sonowaginografia

Czego się dowiesz z tego artykułu?

USG endometriozy – specjalistyczna sonowaginografia w Feminature Clinic

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, dotykającą 10% kobiet w wieku rozrodczym, 2-5% młodocianych oraz 3-6% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Mimo że endometrioza została odkryta ponad 100 lat temu to nadal nie jest w pełni poznana. Średni czas oczekiwania na diagnozę to 8 lat, a średnia liczba lekarzy, które pacjentka odwiedza w związku ze swoimi dolegliwościami to 10 lat. Diagnostyka endometriozy jest trudna, ale obecnie coraz bardziej dokładna.

            Endometrioza to dla pacjentki przede wszystkim ból, ból związany z miesiączkowaniem, ze współżyciem, z oddawaniem moczu czy stolca. Ból promieniujący do okolicy krzyżowowo – lędźwiowej, do nóg, do barku. Przy endometriozie ból pojawia się najczęściej przed miesiączką, ale niejednokrotnie towarzyszący pacjentce przez cały cykl. Nieleczona i niekontrolowana endometrioza wiąże się z poważnymi następstwami. Endometrioza może powodować poza samym bólem uszkodzenia innych narządów oraz niepłodność. Często powoduje też występowanie plamień i krwawień międzymiesiączkowych. Chorują nawet kilkunastoletnie kobiety, niedługo po rozpoczęciu miesiączkowania, objawy nasilają się najczęściej wraz z wiekiem.

PAMIĘTAJ O WŁAŚCIWYM PRZYGOTOWANIU DO USG ENDOMETRIOZY – SZCZEGÓŁY PONIŻEJ!

 

Endometrioza – metody diagnostyczne zabiegowe czyli laparoskopia oraz radiologiczne czyli badania rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej oraz badanie USG endometriozy – sonowaginografia.

Sonovaginografia – USG endometriozy – jest to 30-minutowe, NIEBOLESNE badanie usg przezpochwowe mające na celu diagnostykę ognisk endometriozy. Szczególnie daje również możliwość uwidocznienia ognisk endometriozy głębokonaciekającej. Badanie najlepiej przeprowadzać w I fazie cyklu.  Przy pomocy specjalnego cewnika wprowadzany jest do pochwy kontrast żelowy. Dzięki temu możliwa jest ocena m.in. tylnej ściany pochwy, przedniej ściany odbytnicy i jelita grubego, pęcherza moczowego i innych struktur miednicy mniejszej. Ponadto lekarz ocenia trzon i szyjkę macicy oraz jajniki. Badanie przezpochwowe uzupełniane jest badaniem przez powłoki brzuszne, celem wykluczenia zmian w układzie moczowym. Sonovaginografia wymaga eksperckiego podejścia i doświadczenia w diagnostyce ultrasonograficznej i leczenia endometriozy.


Wykonaj USG endometriozy w Feminature Clinic – diagnostyka endometrioza

Ekspertami Feminature Clinic w wykonywaniu sonowaginografii w diagnostyce endometriozy są dr n.med. Małgorzata Radowicka i lek. Piotr Świderczak.

Zapisz się do Pani Doktor lub Pana Doktora na badanie, pozwól nam pomóc i przerwać życie z bólem, który można wyleczyć.

Przygotowanie do USG endometriozy:

  • przez 4 godziny przed badaniem nie jedz i pij jedynie niegazowaną wodę,
  • dobrze byś zastosowała w dniu badania Espumisan, najlepiej 3 tabl rano i 3 tabl ok. godz. 14, by gazy jelitowe nie utrudniały wizualizacji
  • najlepiej przyjdź z pełnym pęcherzem moczowym
  • jeśli w danym cyklu miesiączkowym wykonywane było wcześniej badanie zabiegowe jak histeroskopia lub badanie drożności jajowodów SONO HSG wykonaj USG endometriozy w kolejnym cyklu. Przy nieregularnych cyklach miesiączkowych możesz je wykonać po upływie 2 tygodni.
  • jeśli po raz pierwszy jesteś pacjentką Feminature Clinic zgłoś się na badanie 10-15 minut przed zaplanowaną godziną sonowaginografii, by wypełnić wszystkie formalności administracyjne.

 

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy