feminature clinic

Endometrioza – co warto wiedzieć?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Endometrioza – wszystko co powinnaś wiedzieć o chorobie

 Dlaczego się choruje na endometriozę?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą polegającą na występowaniu nabłonka z jamy macicy w innych miejscach. Szacuje się, że w przeciągu życia nawet 10% wszystkich kobiet zachoruje na endometriozę, dotknie kobiet niemal w każdym wieku. Niestety teorie dotyczące jej powstawania nie są jednoznaczne. Obecnie uważa się, że musi zaistnieć kilka zjawisk jednocześnie, by powstała endometrioza:

  • wypływ krwi miesiączkowej nie tylko przez pochwę na zewnątrz, ale też przez jajowody do jamy brzusznej,
    tendencje do miejscowego wzrostu stężeń czynników zapalnych w obrębie jamy otrzewnej,
  • indywidualne predyspozycje do nadprodukcji czynników, które sprzyjają przyleganiu komórek endometrium do innych narządów i implantacji i rozwoju tych „ognisk” endometriozy w nowym środowisku,
  • samoistne przekształcanie się komórek niezróżnicowanych w komórki endometrialne (prawdopodobnie na skutek predyspozycji genetycznych i miejscowo uwalnianych cytokin i czynników wzrostu i hormonów – białek i enzymów)

Jak widzisz nawet bardzo uproszczony opis zjawisk towarzyszących powstawaniu endometriozy, jawi się skomplikowanie. Prawdopodobnie z uwagi na złożoność procesów zachodzących przy tworzeniu się endometriozy tak trudno znaleźć właściwe i skuteczne dla wszystkich leczenie.

O USG endometriozy w diagnostyce choroby przeczytasz tutaj.

5 objawów endometriozy

Endometrioza bardzo często i długo potrafi nie dawać objawów lub są na tyle niewielkie, że kobiety je bagatelizują. Niekiedy występujących dolegliwości nie wiążą z chorobą wywodzącą się z narządu rodnego.

U pacjentek, u których rozpoznaje się endometriozę, najczęściej występują:

  • ból podbrzusza przy stosunku seksualnym,
  • zmiany charakteru miesiączek na dłuższe i bardziej obfite krwawienia, często ze skrzepami,
  • pojawienie się i/lub zwiększenie się bólu towarzyszącego miesiączkom
  • bolesnego zgrubienia w bliźnie po operacji/po cięciu cesarskim, powiększającego się w okresie miesiączki,
  • pojawienie się dolegliwości przy oddawaniu moczu lub stolca takich jak: ból, uczucie parcia na mocz, zaparcia, krew w moczu lub w stolcu.

Czy endometrioza = operacja?

Na pewno spotkałaś się wśród koleżanek lub rodziny z przypadkami konieczności operacji z powodu endometriozy. U dużej części pacjentek, u których rozpoznano endometriozę, konieczne jest wykonanie operacji. Obecnie jednak większości kobiet NIE TRZEBA operować. Przy starannej diagnostyce, operacja nie jest potrzebna do postawienia rozpoznania i skutecznego leczenia. Coraz skuteczniejsza farmakoterapia i dodatkowo zmiany w stylu życia lub modyfikacje diety dają często świetne efekty, wystarczające do ustąpienia lub zniwelowania objawów choroby. Tak, byś z satysfakcją mogła wrócić do wszystkich czynności i aktywności, które endometrioza Ci uniemożliwiała.

Jeśli jednak zapadnie decyzja o konieczności operacji pracujący w Feminature Clinic specjaliści postarają się, by wykonać ją metodami małoinwazyjnymi, z jak największą skutecznością i oszczędzeniem Twojej płodności.

Gdyby jednak zaszła potrzeba operacji nasi specjaliści wykonają ją dla Ciebie jak najmniej inwazyjnie i bezpiecznie.

O laparoskopii stosowanej w operacji endometriozy przeczytasz tutaj. 

 

Endometrioza a płodność

Endometrioza jest jedną z głównych przyczyn niepłodności leżących po stronie kobiety. Najgorsze w tej chorobie jest fakt, że działa na wielu etapach procesu zachodzenia w ciążę. Tym najbardziej oczywistym jest powodowanie zrostów zamykających jajowody i uniemożliwiających połączenie się komórki jajowej i plemnika.

Ponadto, u kobiety z endometriozą, na skutek wzrostu stężeń miejscowych czynników zapalnych znacznie rzadziej dochodzi do penetracji plemnika przez osłonkę komórki jajowej (czyli zapłodnienia), częściej dochodzi do obumarcia zarodka na wczesnym etapie rozwoju, nim dotrze do jamy macicy.

Wiele zarodków ginie z powodu trudności z implantacją do znajdującego się w jamie macicy endometrium.
Wszystko razem daje wysoki odsetek niepowodzeń przy zachodzeniu w ciążę. Dlatego też diagnostyka w kierunku endometriozy jest jednym z podstawowych zadań lekarza zajmującego się parą z problemem niepłodności.

O histeroskopii stosowanej w diagnostyce niepłodności przeczytasz tutaj.

 

Autor: dr Artur Drobniak

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy