feminature clinic

Histeroskopia: mało inwazyjna ocena jamy macicy

Histeroskopia jest zabiegiem diagnostycznym i leczniczym. Jest tzw. „złotym standardem” w diagnostyce i leczeniu zmian w obrębie jamy macicy. Może być przeprowadzona zarówno bez znieczulenia, jak i w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Histeroskopia trwa zwykle od 10 do 30 minut. Polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy histeroskopu – urządzenia, które umożliwia obejrzenie na ekranie monitora przez lekarza przeprowadzającego badanie wnętrze macicy, uwidocznienie kształtu jamy macicy, ujśc jajowodów i obecności struktur nieprawidłowych takich jak polipy czy zrosty, czy mięśniaki podśluzówkowe.

W przypadku potwierdzenia zmian w czasie histeroskopii są one od razu usuwane. Pobrany materiał trafia do oceny przez lekarza histopatologa.

Wskazania do histeroskopii:

 • podejrzenia zmian w obrębie jamy macicy – polip, mięśniak podśluzówkowy, rak endometrium, rozrostu endometrium, zrosty wewnątrzmaciczne,
 • krwawienie pomenopauzalne,
 • przedłużające się, nieprawidłowo obfite krwawienia z dróg rodnych u kobiet w wieku rozrodczym,
 • niepłodność,
 • poronienia nawracające,
 • podejrzenia pozostałości po porodzie lub poronieniu w jamie macicy,
 • podejrzenia objawowych wad macicy,
 • konieczność weryfikacji badania histopatologicznego uzyskanego w inny sposób,
 • usunięcie „wciągniętej” lub zaklinowanej wkładki wewnątrzmacicznej.

Jak przygotować się do histeroskopii?

 • zakaz współżycia waginalnego między miesiączką a dniem wykonania histeroskopii
 • brak jawnej infekcji dróg rodnych w dniu histeroskopii,
 • najczęściej wykonuje się między 6 a 15 dniem cyklu
 • histeroskopia w znieczuleniu: pacjentka powinna być na czczo, tzn. przez 6h przed nim nie należy nic jeść i pić,
 • histeroskopia bez znieczulenia może odbyć się po lekkim posiłku.

Przebieg zabiegu histeroskopii

Po zaśnięciu, w przypadku histeroskopii ze znieczuleniem, do pochwy wprowadza się histeroskop, uwidacznia ujście zewnętrzne kanału szyjki macicy, a następnie dzięki strumieniowi generowanemu przez urządzenie atraumatycznie wprowadza się histeroskop do wnętrza macicy.

Po wprowadzeniu ogląda się wnętrze macicy, wszystkie ściany, dno macicy i ujścia jajowodów. Następnie usuwa się przy pomocy mikronarzędzi chirurgicznych stwierdzone zmiany takie jak zrosty, polipy, mięśniaki podśluzówkowe lub pobiera się nabłonek do badania histopatologicznego z podejrzanych miejsc.

Po histeroskopii pacjentka jest wybudzana jeszcze na fotelu ginekologicznych i przewożona do sali pozabiegowej celem 2-godzinnego odpoczynku, po którym może wyjść do domu. Jeśli zabieg jest wykonywany bez znieczulenia, to pacjentka może wyjść do domu już po 30 minutach od zabiegu.

Nowoczesne histeroskopy dysponują możliwością nagrywania przebiegu zabiegu, który można pacjentce przekazać po zabiegu wraz z opisem zabiegu i karta wypisową.

W Feminature Clinic zabiegi histeroskopii przeprowadza kilku specjalistów, w tym dr Artur Drobniak. 

Postępowanie po histeroskopii

Najczęściej pacjentka wymaga odpoczynku tego dnia, którego był wykonywany zabieg, również z uwagi na stres psychiczny związany z przeprowadzoną procedura zabiegową. Bardzo często kolejnego dnia można już iść do pracy w 100% sprawnym fizycznie i psychicznie. Nie obowiązuje ściśle określony zakaz współżycia po histeroskopii, jednakże po histeroskopii diagnostycznej nie zaleca się współżyć przez 2 doby, a po zabiegowej przez tydzień.

Podsumowanie - HISTEROSKOPIA

Okres gojenia

2-3 dni

Możliwe powikłania

Bardzo rzadko:

 • perforacja macicy, krwotok z dróg rodnych,
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,
 • zespół przewodnienia.

Rzadko:

 • silny ból podbrzusza,

Często:

 • ból podbrzusza o niewielkim nasileniu, niewielkie krwawienie

Oczekiwanie na wynik

Opis zabiegu jest odzwierciedleniem zmian stwierdzonych w macicy i postępowania diagnostyczno-leczniczego, jest dostępny najczęściej tego samego dnia co przeprowadzana histeroskopia.

Wynik badania histopatologicznego jest dostępny w ciągu 2 tygodni od przeprowadzonej histeroskopii.

Na życzenie pacjenta zabieg może być nagrywany na pendrive (w zależności od decyzji operatora).

Cena

          Histeroskopia diagnostyczna:

 • 2200-2400 zł
  – w przypadku zabiegu ze znieczuleniem do ceny zabiegu należy doliczyć cenę znieczulenia i sprzętu jednorazowego zużywanego przy operacji – ok. 1200 zł,
  – w przypadku zabiegu bez znieczulenia należy doliczyć koszt sprzętu jednorazowego zużywanego przy operacji – ok. 500 zł.

  Histeroskopia zabiegowa:

 • w przypadku pojedynczych zmian: 2600-3000 zł
  – wyłącznie ze znieczuleniem,
  – do ceny zabiegu należy doliczyć cenę znieczulenia i sprzętu jednorazowego zużywanego przy operacji – ok. 1200 zł.

 • w przypadku licznych zmian: 3000-3400 zł
  – wyłącznie ze znieczuleniem,
  – do ceny zabiegu należy doliczyć cenę znieczulenia i sprzętu jednorazowego zużywanego przy operacji – ok. 1200 zł.

*Podane ceny obowiązują w przypadku, gdy histeroskopia trwa do 30 minut (90% zabiegów). W przypadkach, gdy zabieg trwa powyżej 30 minut koszt histeroskopii rośnie o 900zł.

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę z jednym z naszych specjalistów.

Feminature to

bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

W Feminature Clinic chcemy, byś zawsze była świadoma, jakie masz możliwości terapii. Wyjaśnimy Ci, na czym polegają badania i metody leczenia oraz jakie skutki mogą ze sobą nieść. Patrzymy na Twój organizm jako na całość, dzięki temu masz pewność, że wybierzemy dla Ciebie bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

diagnostyka

Najnowocześniejsze metody diagnostyczne

U nas medycyna idzie w parze z rozwojem techniki. Wykorzystujemy wiedzę i najnowsze doniesienia naukowe. Korzystamy z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, aby jak najtrafniej postawić diagnozę i szybko wykryć wszystkie nieprawidłowości.

lekarze

Wykwalifikowani profesjonaliści

W Feminature Clinic starannie dobieramy naszych specjalistów, bo chcemy byś zawsze była w najlepszych rękach. Nasi lekarze szlifują swoje umiejętności na międzynarodowych szkoleniach, by oferować Ci terapie zgodne z najnowszymi odkryciami naukowymi.Właściwa interpretacja nawet niejednoznacznych objawów pozwoli natychmiast zaproponować Ci odpowiednie leczenie.

Kto się Tobą zaopiekuje?

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Najczęścięj zadawane pytania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.