feminature clinic

Żylaki miednicy. Zespół przekrwienia miednicy PCS

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Żylaki miednicy i żylaki przymacicz

Czym są żylaki miednicy?

Tak jak i naczynia żylne na nogach mogą ulec poszerzeniu i powstawaniu żylaków, tak samo dotyczyć to może naczyń znajdujących się w miednicy – żył jajników, macicy, przymacicza, pochwy, pęcherza moczowego i odbytnicy. O żylakach kończyn dolnych słyszała praktycznie każda z nas. Oprócz tego, że stanowią one duży problem estetyczny są niejednokrotnie źródłem dyskomfortu, bólu, świądu.  System naczyń żylnych miednicy kieruje przepływ krwi w stronę serca, a jego niewydolność prowadzi do wielu dolegliwości: bólu, obrzęku, świądu, niezależnie od miejsca gdzie występują.

Utrudnienia w odpływie krwi z tych naczyń skutkują zastojem krwi, co z czasem powoduje zespół przekrwienia biernego miednicy (ang. pelvic congestion syndrome, PCS), a potocznie można go nazwać żylakami miednicy. 

Jakie objawy występują w zespole przekrwienia miednicy PCS?

O zespole przekrwienia miednicy, w tym żylakach miednicy i żylakach przymacicza świadczą:

  • Przewlekły ból i dyskomfort w miednicy, szczególnie nasilający się podczas stania i siedzenia. Ból podczas i po stosunku. Ból przed i po miesiączce. Nie każdy ból tej okolicy jest równoznaczny z endometriozą. Wśród kobiet z dolegliwościami bólowymi miednicy mniejszej aż 30% z nich cierpi na PCS. Niewykluczonym jest, że te dwie choroby mogą się na siebie nakładać, co może powodować bardziej nasilone bóle.
  • Żylaki okolic sromu, krocza, pośladków, jak również żylaki kończyn dolnych, znajdujące się na wewnętrznej i tylno-przyśrodkowej stronie ud, czasami wychodzą spod samych pośladków, bądź z okolicy sromu– tzw. żylaki atypowe (czyli takie, których źródłem powstawania jest PCS)
  • Ból dolnej części pleców.
  • Ból i świąd zewnętrznych narządów płciowych.
  • Objawy zespołu jelita drażliwego, objawy ze strony pęcherza moczowego- częstomocz, nykturia.
  • Ból bioder.
  • Hemoroidy

Jakie są przyczyny żylaków miednicy?

Przyczyny powstawania żylaków miednicy są wciąż obszarem badań. Wskazuje się na czynniki genetyczne powodujące wrodzony nieprawidłowy układ żylny, wrodzona słabość żył, nieprawidłowe ułożenie macicy, żylne zespoły uciskowe jak również inne czynniki jak np. przebyte ciąże. W związku z tym ilość przebytych ciąż może predysponować do powstania PCS. Nie jest to jednak jedyny warunek, bo PCS występuje też u kobiet, które nigdy nie rodziły.

Niewydolność żył miednicy prowadzi do ich poszerzenia i zastoju żylnego w wybranych obszarach, co w konsekwencji powoduje stan zapalny i związane z nim dolegliwości bólowe.

 

Jak się diagnozuje PCS?

Diagnostyka PCS polega na wykryciu niewydolności w naczyniach żylnych miednicy – tzw. refluksu, czyli przepływu wstecznego w naczyniach żylnych macicy, pochwy czy innych narządów miednicy. Tą niewydolność możemy uwidocznić w wenografii rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Są to jednak metody drogie i wymagają podania kontrastu dożylnego, nie trzeba ich wykonywać u każdej pacjentki z podejrzeniem PCS. Dlatego też badanie – diagnostykę przesiewową wykonasz w Feminature robiąc USG żylaków miednicy.

USG żylaków miednicy jest najbardziej dostępną, najprostszą i najmniej inwazyjną metodą, jest połączeniem ultrasonografii przezbrzusznej z transwaginalną. W tej metodzie jesteśmy w stanie określić, które dokładnie naczynie jest niewydolne. Właśnie to jest kluczowe do późniejszego leczenia wewnątrznaczyniowego.

Jak się leczy żylaki miednicy?

Leczenie przyczynowe polega na zabiegu zamknięcia niewydolnego naczynia – poprzez wewnątrznaczyniową embolizację lub skleroterapię. Dlatego też kluczowe jest leczenie celowane, skierowane dokładnie na te naczynia, które nie działają prawidłowo.

W przypadku mniejszego zaawansowania objawów możemy zastosować leczenie objawowe – leki przeciwbólowe (najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy też fizjoterapię uroginekologiczną i wzmacnianie mięśni miednicy mniejszej. Ponadto w leczeniu żylaków miednicy stosuje się również leki znane powszechnie jako przeciwkrzepliwe w formie doustnej lub zastrzyków podskórnych.

Dlaczego powinnaś diagnozować i leczyć PCS w Feminature?

Pacjentka z dolegliwościami bólowymi miednicy, szczególnie takimi które pojawiają się podczas stosunku czy też menstruacji w pierwszej kolejności zgłosi się do gabinetu ginekologa. W Feminature Clinic czeka na Ciebie zespół lekarzy odpowiedzialnych za swoich pacjentów, wśród nich są specjaliści zajmujący się diagnostyka i leczeniem PCS, w szczególności dr Paulina Majek. To tutaj możesz czuć się swobodnie mówiąc o swoich najbardziej intymnych dolegliwościach.

W Feminature Clinic posiadamy wyszkolony w diagnostyce bólów miednicy mniejszej zespół ginekologów. Przeprowadzimy diagnostykę niewydolności żylnej miednicy jak również diagnostykę różnicową, np. w kierunku endometriozy robiąc m.in. USG endometriozy – waginosonografię.

 

Autor: dr Paulina Majek

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy