Laparoskopia w ginekologii to małoinwazyjna technika operacyjna mająca szerokie zastosowanie w leczenie chorób ginekologicznych.
Zabieg laparoskopii wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu przez małe – ok. 1 cm nacięcia skóry: laparoskopu – czyli urządzenia z kamerą pozwalającą na wizualizację narządów i zmian w jamie brzusznej oraz 2-3 specjalistycznych narzędzi, którymi przeprowadza się operację.
Dzięki temu, że kamera oraz narzędzia są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych obszarów miednicy mniejszej, a obraz operowanych struktur widoczny jest w powiększeniu możliwa jest dużo większa precyzja i dokładność podczas operacji.
Wskazania do laparoskopii ginekologicznej:
- torbiele jajników
- niepłodność kobieca o nieustalonej przyczynie
- podejrzenie niedrożności jajowodów
- endometrioza
- wodniaki jajowodów
- przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej
- podejrzenie zrostów w miednicy mniejszej
- mięśniaki macicy
Jak przygotować się do laparoskopii?
Pierwszym etapem przygotowania do laparoskopii jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza mającego przeprowadzić zabieg podczas której na podstawie wywiadu, wyników badań obrazowych i dodatkowych oraz osobistego zbadania Pacjentki możliwa jest kwalifikacja do zabiegu operacyjnego.
Ze względu na znieczulenie ogólne potrzebne są badania laboratoryjne z krwi wykonane bezpośrednio przed zabiegiem. W przypadku zabiegów, podczas których badana jest drożność jajowodów, wymagany jest posiew wymazu z kanału szyjki macicy. Konieczna jest również profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz przygotowanie jelit.
W Feminature CLINIC Pacjentka objęta jest opieką Koordynatora zabiegów, który zadba, by żaden z elementów przygotowania nie został pominięty, co niezbędne dla maksymalnego bezpieczeństwa i powodzenia operacji.
Postępowanie po zabiegu laparoskopii
Leki przeciwbólowe stosowane doustnie w trakcie pierwszych kilku dni. Należy wtedy prowadzić oszczędzający tryb życia. Konieczna jest również kontynuacja profilaktyki przeciwzakrzepowej przez 7 dni po zabiegu.
W zależności od rodzaju operacji przez okres 1-4 tygdoni konieczne jest zwolnienie z pracy zawodowej.
Po 7 dniach od zabiegu zdejmowane są szwy ze skóry.
Kontrola lekarska odbywa się ok. 3-4 tygodnie po zabiegu.
LAPAROSKOPIA W FEMINATURE CLINIC
Podsumowanie - LAPAROSKOPIA
Okres gojenia
Możliwe powikłania
Częste: ból podbrzusza o średnim nasileniu
Rzadkie
- zakażenie i rozejście się rany pooperacyjne
- silny ból miejsca operowanego
Bardzo rzadkie:
- możliwość uszkodzenia narządów jamy brzusznej,
- krwotok wewnętrzny,
- konieczność otwarcia klasycznego jamy brzusznej.