Jak diagnozować zaburzenia miesiączkowania?
Wielu kobietom zdarzają się nieregularne miesiączki i zaburzenia miesiączkowania. To, co może Cię zmartwić to sytuacja, gdy Twój cykl miesiączkowy (czyli czas od jednej miesiączki do następnej) wydłuża się powyżej 35 dni lub skraca się poniżej 21 dni. Jeśli nie towarzyszą temu inne dolegliwości, a dzieje się to jednorazowo nie martw się. Każda kobieta może mieć od czasu do czasu nieprawidłowy cykl, nie zawsze są to utrwalone zaburzenia miesiączkowania.
Gdy jednak zdarza Ci się to regularnie (kilka razy z rzędu lub kilka razy w roku) może to już świadczyć o rozwijającej się chorobie. Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowe wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, tarczycy lub jajnika.
Zaburzenia miesiączkowania nie muszą dotyczyć tylko długości cykli. Objawem tworzącej się lub toczącej się choroby może być znaczna zmiana nasilenia krwawień miesiączkowych oraz pojawienie się towarzyszących krwawieniom bóli podbrzusza i miednicy. W tym przypadku może to być objaw zarówno nowopowstałych dolegliwości: torbieli jajnika, polipa trzonu macicy lub szyjki macicy, zakażenia macicy, jak również przewlekłej choroby: endometriozy, mięśniaka macicy, żylaków przymacicza, a nawet rozwijającej się choroby nowotworowej.
Wszystkie powyżej opisane objawy, które wywołują Twój niepokój, przebadamy w odpowiedni sposób i znajdziemy przyczynę zaburzeń miesiączkowania. W takich przypadkach zlecamy najczęściej odpowiednie badania z krwi (pakiet badan diagnostycznych w zaburzeniach miesiączkowania). Gdy trzeba wykonamy też badania obrazowe: USG ginekologiczne (w tym USG 3D), USG Doppler lub Rezonans Magnetyczny miednicy mniejszej lub przysadki.
Gwarantujemy, że przeprowadzona diagnostyka będzie dokładna i adekwatna do potrzeb, zgodnie z zasadą – nic więcej i nic mniej, tyle ile konkretnie potrzeba w Twoim przypadku.
Skuteczne leczenie zaburzeń miesiączkowania
Po przeprowadzonej diagnostyce zaburzeń miesiączkowania postaramy się możliwie szybko przejść do leczenia. Czasem udaje się to już podczas pierwszej wizyty, a czasem po uzupełniających badaniach diagnostycznych. Jeśli okaże się, że potrzebujesz leczenia zabiegowego, nasi specjaliści pomogą Ci, nawet jeśli będzie to wymagało pobytu w szpitalu.
Niezwykle ważne jest dla nas to, byś wychodząc z naszego gabinetu wiedziała, na którym etapie procesu terapeutycznego się znajdujesz. Chcemy, byś wiedziała jakie są dalsze kroki jej leczenia i jakie skutki może wywołać Twoja choroba oraz proponowane leczenie. Z nami zawsze wiesz, co będzie dalej.
Zapisz się na konsultacje naszych specjalistów.
O hiperprolaktynemii, która może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania przeczytasz tutaj.