feminature clinic

HSG (histerosalpingografia) – badanie drożności jajowodów

Czego się dowiesz z tego artykułu?

HSG (histerosalpingografia) to badanie drożności jajowodów, jeden z podstawowych elementów procesu diagnostyki i leczenia niepłodności. Wykonuje się je przy pomocy kontrastu (najcześciej jodowego) pod kontrolą promieni RTG (tradycyjne HSG) lub przy pomocy pianki kontrastującej pod kontra ultrasonografii (sono-HSG lub HyCoSy).

Badanie ocenia:
– kształt i budowę jamy macicy
– potencjalną nieprawidłową zawartość jamy macicy (np. polip, mięśniak, przegroda macicy, zrosty)
– kształt, przebieg i długość jajowodów,
– drożność jajowodów.

HSG (sono-HSG) uważane jest za procedurę małoinwazyjną. Polega na podaży odpowiedniego kontrastu pod kontrolą odpowiednich promieni (RTG lub USG), przy pomocy jałowych narzędzi – aparatu Schultzego lub cewnika domacicznego. W czasie rzeczywistym przepływ kontrastu jest obserwowany przez lekarza wykonującego badanie i ocenie podlega zarówno jama macicy jak i przebieg jajowodów. Celem badania jest uzyskanie przepływu przez cały jajowód i opróżnianie się kontrastu do jamy otrzewnej. Zwykle badanie trwa krótko – maksymalnie kilka minut, z których kontrast pod ciśnieniem jest podawany jedynie przez kilkanaście sekund.

Badanie powinno być wykonane:
– w I fazie cyklu (po zakończeniu miesiączki, przed owulacją)
– po uzyskaniu jałowego wyniku posiewu z kanału szyjki macicy (ważnego przez miesiąc)
– bez współżycia w badanym cyklu (od miesiączki do czasu badania).

Badania naukowe wskazują na efekt terapeutyczny przeprowadzonego badania drożności jajowodów. Samo przeprowadzenie HSG zwiększa odsetek ciąż u kobiet poddanych badaniu o 10-15% w ciągu 2 cykli.

W Feminature Clinic badanie sono-HSG przeprowadzone jest w warunkach jałowych, przy użyciu odpowiednich, trzyzaworowych cewników do HSG, certyfikowanej pianki kontrastującej ExEm Foam, na aparacie Voluson E8 najnowszej generacji. Personel przeprowadzający badanie to zawsze lekarz i położna.

Lekarze wykonujący badanie sono-HSG w Feminature Clinic to: dr Artur Drobniak, dr Anna Calik-Ksepka, dr Katarzyna Suchta, dr Urszula Nowacka.

 

Autor: dr Artur Drobniak

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »