feminature clinic

SONO HSG (histerosalpingografia) – badanie drożności jajowodów

Czego się dowiesz z tego artykułu?

HSG w Feminature Clinic

Pozwól nam znaleźć przyczynę Waszych problemów i komfortowo i bezpiecznie pomóc doprowadzić do ciąży

SONO HSG to badanie drożności jajowodów.

Histerosalpingografia jest jednym z podstawowych elementów procesu diagnostyki i leczenia niepłodności. Ultrasonograficzna histerosalpingografia, służy do oceny stanu jajowodów i jamy macicy. Badanie pozwala na wykrycie niedrożności jajowodów oraz nieprawidłowości w budowie lub kształcie macicy, które mogą powodować trudności z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem.

Dzięki badaniu niedrożność jajowodów można szybko rozpoznać u kilku % wszystkich kobiet zgłaszających się na SONO HSG. Wykonujemy je przy pomocy kontrastu (najcześciej jodowego) pod kontrolą promieni RTG – tradycyjne HSG. Nowoczesną metodą badania drożności jajowodów jest użycie pianki kontrastującej pod kontrolą ultrasonografii – SONO HSG lub HyCoSy.  

Co ocenia się podczas badania drożności jajowodów?

Podczas badanie HSG oceniamy: – kształt i budowę jamy macicy – potencjalną nieprawidłową zawartość jamy macicy (np. polip, mięśniak, przegroda macicy, zrosty) – kształt, przebieg i długość jajowodów, – drożność jajowodów. HSG – uważane jest za procedurę małoinwazyjną. Polega na podaniu odpowiedniego kontrastu pod kontrolą odpowiednich promieni (RTG lub USG), przy pomocy jałowych narzędzi – aparatu Schultzego lub cewnika domacicznego. W czasie rzeczywistym lekarz obserwuje przepływ kontrastu i ocenia zarówno jamę macicy jak i przebieg jajowodów. Dobry wynik badania daje uzyskanie przepływu przez cały jajowód i opróżnianie się kontrastu do jamy otrzewnej. Zwykle badanie trwa krótko – maksymalnie kilka minut, z których kontrast pod ciśnieniem podaje się jedynie przez kilkanaście sekund. Więcej o niepłodności, diagnostyce niepłodności i leczeniu niepłodności przeczytasz tutaj (link).   

Kiedy wskazane jest wykonać SONO HSG?

Badanie wykonuje się w celu wykrycia nieprawidłowości kształtu lub budowy macicy oraz niedrożności jajowodów. W diagnostyce niepłodności jest to jedno z pierwszych badań, by wyjaśnić jej przyczynę. Nietypowa budowy jamy macicy oraz niedrożne jajowody mogą być najważniejszą przeszkodą w zajściu w ciążę.

Kiedy wykonuje się SONO HSG i jak przygotować się do badania drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów wykonuje się: – w I fazie cyklu (po zakończeniu miesiączki, przed owulacją) – po uzyskaniu jałowego wyniku posiewu z kanału szyjki macicy (ważnego przez miesiąc) – bez współżycia w badanym cyklu (od miesiączki do czasu badania). Badania naukowe wskazują na efekt terapeutyczny przeprowadzonego badania drożności jajowodów. Samo przeprowadzenie badania zwiększa odsetek ciąż u kobiet poddanych badaniu o 10-15% w ciągu 2 cykli.

Niedrożność jajowodów – objawy

W przypadku niedrożnych jajowodów nie występują żadnej objawy, które mogłyby sugerować niedrożność jajowodów. Jedynie sprawdzenie drożności jajowodów może wykluczyć niedrożność jajowodów.

Kto przeprowadza badanie drożności jajowodów?

W Feminature Clinic badanie SONO HSG przeprowadza się w warunkach jałowych, przy użyciu odpowiednich, trzyzaworowych cewników do badania drożności jajowodów. Używamy certyfikowanej pianki kontrastującej ExEm Foam oraz aparatu GE Voluson E8 najnowszej generacji. Personel przeprowadzający badanie to zawsze lekarz i położna. Pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym i jest przygotowana jak do badania ginekologicznego. Zakłada się do macicy specjalny cewnik zakończony balonikiem. Następnie lekarz podaje kontrast i ogląda macicę i jajowody w USG. Film z przykładowego badania SONO HSG w Warszawie w Feminature Clinic zamieszczony jest poniżej. Lekarze wykonujący badanie w Feminature Clinic to: dr Artur Drobniak, dr Monika Drobniak, dr Katarzyna Suchta, dr Damian Warzecha oraz dr Urszula Nowacka. Autor: dr Artur Drobniak
Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy