Kiedy?
Torbiele jajników są jednym z najczęstszych schorzeń ginekologicznych. Dotykają przez to dużej grupy kobiet i wywołują przeświadczenie, że zawsze są przyczyną nieprzyjemnych komplikacji i wymagają leczenia. Na szczęście w większości przypadków nie. Wiele zmian w jajnikach to tak zwane torbiele czynnościowe, czyli łagodne, związane z cyklem miesiączkowym torbiele, które najczęściej wymagają obserwacji, ale również wyczulenia Pacjentki na ewentualne niepokojące objawy do czasu zaplanowanej kontroli.
Niestety nie wszystkie torbiele jajników ulegają samoistnemu wchłonięciu. Część z nich będzie wymagała leczenia operacyjnego, którego opóźnienie może skutkować powstawaniem zmian o dużych rozmiarach, uszkadzających zdrową tkankę jajników, a w skrajnych przypadkach nawet przemianą do zmian nowotworowych.
Jeśli odczuwasz ból w podbrzuszu, najczęściej jednostronny, który nasila się przy wysiłku, współżyciu lub przed miesiączką, może być on objawem istniejącej torbieli jajnika. Niektóre zmiany mogą jednak przez długi czas nie dawać żadnych objawów, a ich wykrycie następuje podczas rutynowej kontroli u lekarza ginekologa.
Dlatego ważne jest, by na wizytę do gabinetu ginekologa zgłosić się zawsze w razie wystąpienia niepokojących objawów, a także, by pilnować kontroli, jeśli od ostatniego badania upłynął ponad rok.
Jak to wygląda?
Podstawą rozpoznawania zmian w jajnikach jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono precyzyjnie określić wielkość oraz charakter torbieli i guzów. Dlatego też w przypadku występowania wymienionych wcześniej objawów nasz specjalista prócz badania ginekologicznego wykona badanie USG narządu rodnego. W niektórych sytuacjach, gdy obraz będzie sugerować występowanie zmian podejrzanych o charakter złośliwy, potrzebne będą dodatkowe badania z krwi – markerów nowotworowych, które pozwalają na lepsze różnicowanie zmian i zaplanowanie leczenia Pacjentki.
Czym to skutkuje?
Odpowiednio wczesne rozpoznanie torbieli jajnika pozwala na szybkie podjęcie leczenia adekwatnego do stwierdzonej zmiany. W niektórych sytuacjach niezbędne będzie leczenie operacyjne.
Dlaczego my?
Specjaliści Feminature Clinic dzięki doświadczeniu i pracy na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym pozwalającym na przeprowadzenie precyzyjnego badania będą w stanie już na wstępie określić ryzyko związane ze stwierdzoną zmianą.
Jeśli to możliwe zastosujemy bezpieczne leczenie zachowawcze, dzięki czemu unikniesz stresu związanego z pobytem w szpitalu i operacją.
W przypadku, gdy niezbędna będzie operacja, nasi specjaliści pokierują Cię tak, by z wykorzystaniem małoinwazyjnych technik operacyjnych usunąć jedynie nieprawidłową zmianę z zachowaniem pozostałej części jajnika, bez niekorzystnego wpływu na płodność.