feminature clinic

Endometrioza

Kiedy?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która dotyka nawet 1 na 10 kobiet. Jej początki mogą objawiać się gwałtownie lub pozostawać całkowicie w ukryciu. Ważnym jest, by czujnie obserwować zmiany zachodzące w charakterze krwawień miesiączkowych i codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli zauważyłaś, że miesiączki zaczynają być coraz bardziej bolesne i obfite lub podczas współżycia pojawia się ból w podbrzuszu, powinnaś zgłosić się do ginekologa, bo mogą to być pierwsze symptomy tej choroby.

Sytuacje, które powinny Cię szczególnie zaalarmować to silny ból jednostronny w podbrzuszu lub pojawienie się krwi w stolcu, lub w moczu. Endometrioza nie musi być przyczyną tych objawów, ale jeśli zostanie potwierdzona, to wówczas jest szczególnie niebezpieczna.

Jak to wygląda?

Wstępna diagnostyka
W diagnostyce endometriozy znaczenie ma wiele czynników. Podstawowym elementem diagnostyki jest odpowiednie badanie ginekologiczne / ukierunkowane na wykrycie zmian endometrialnych w miejscach jej typowego występowania.
Dodatkowe badania
Uzupełnione o precyzyjne badanie ultrasonograficzne wykonane na wysokiej jakości sprzęcie pozwoli wykryć zmiany nawet o niewielkim rozmiarze. Niestety popularna diagnostyka laboratoryjna w tej chorobie jest bezsilna. Żadne z badań z krwi nie wskaże na rozwój endometriozy, szczególnie w jej wczesnej fazie. Niekiedy niezbędne jest wykonanie diagnostycznej laparoskopii.
Potwierdzenie diagnozy
Jak już pewnie zauważyłaś, niezwykle ważne jest Twoje nastawienie i cierpliwość, ponieważ niestety nie jest to schorzenie, które zawsze da się szybko i skutecznie zdiagnozować.

Czym to skutkuje?

Poza przewlekłymi dolegliwościami bólowymi i nieprawidłowym charakterem krwawień miesiączkowych rozwijająca się nieleczona endometrioza istotnie pogarsza komfort codziennego funkcjonowania.

Niestety w znaczący sposób prowadzi też do ograniczenia płodności i może utrudniać zajście w ciążę i jej utrzymanie we wstępnym stadium. Obecnie endometrioza jest jedną z najczęstszych przyczyn kobiecych leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (zapłodnienia in vitro).

Często w zaawansowanych stadiach wymaga też leczenia operacyjnego, niekiedy powtarzanego po kilku latach.

Dlaczego my?

W Feminature Clinic pracuje zespół lekarzy doświadczonych w diagnostyce i leczeniu endometriozy. Nowoczesny sprzęt pozwala na dokładną wstępną diagnostykę.

Rozwój farmakoterapii i jej wykorzystanie we właściwy sposób pozwala na skuteczne leczenie tej choroby, umożliwiając często uniknięcie interwencji chirurgicznej, poza sytuacjami, gdy jest ona niezbędna. A jeśli jest ono niezbędne, to każde leczenie chirurgiczne wymaga odpowiedniego uzupełnienia farmakoterapią.

Nasi specjaliści poprowadzą Cię w niełatwej drodze diagnostycznej, a zindywidualizowana terapia będzie najlepszą z możliwych w Twoim stanie klinicznym. Nie bez znaczenia w endometriozie jest odpowiednio dobrane żywienie i zmiany w sposobie życia. Dlatego, gdy zajdzie potrzeba nasz dietetyk ułoży dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy, a fizjoterapeuta uroginekologiczny przywróci sprawność narządów miednicy mniejszej, byś dobrze czuła się na co dzień i bezpiecznie mogła wrócić do czerpania przyjemności z aktywności seksualnej.

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę z jednym z naszych specjalistów.

Feminature to

bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

W Feminature Clinic chcemy, byś zawsze była świadoma, jakie masz możliwości terapii. Wyjaśnimy Ci, na czym polegają badania i metody leczenia oraz jakie skutki mogą ze sobą nieść. Patrzymy na Twój organizm jako na całość, dzięki temu masz pewność, że wybierzemy dla Ciebie bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

diagnostyka

Najnowocześniejsze metody diagnostyczne

U nas medycyna idzie w parze z rozwojem techniki. Wykorzystujemy wiedzę i najnowsze doniesienia naukowe. Korzystamy z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, aby jak najtrafniej postawić diagnozę i szybko wykryć wszystkie nieprawidłowości.

lekarze

Wykwalifikowani profesjonaliści

W Feminature Clinic starannie dobieramy naszych specjalistów, bo chcemy byś zawsze była w najlepszych rękach. Nasi lekarze szlifują swoje umiejętności na międzynarodowych szkoleniach, by oferować Ci terapie zgodne z najnowszymi odkryciami naukowymi.Właściwa interpretacja nawet niejednoznacznych objawów pozwoli natychmiast zaproponować Ci odpowiednie leczenie.

Kto się Tobą zaopiekuje?

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Ból miednicy i ból jajników

Bóle w miednicy – problem dotykający wiem kobiet Ból miednicy i bóle lokalizujące się w podbrzuszu są jednymi z najczęstszych konsultacji z jakimi, jako ginekolodzy,

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

Najczęścięj zadawane pytania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.