feminature clinic

Ból miednicy i ból jajników

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Bóle w miednicy – problem dotykający wiem kobiet

Ból miednicy i bóle lokalizujące się w podbrzuszu są jednymi z najczęstszych konsultacji z jakimi, jako ginekolodzy, mamy do czynienia w pracy na Izbie Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej. Pamiętaj, jeśli ból ma charakter ostry i pojawił się nagle – wymaga on pilnej diagnostyki.

Bóle, które utrzymują się co najmniej 6 miesięcy, powinny być diagnozowane w trybie ambulatoryjnym (w poradni).  Zespół bólowy miednicy mniejszej (ang. chronic pelvic pain – CPP) jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się kobiet do poradni ginekologicznych i stanowi ok. 10–40% wszystkich wizyt. Definiuje się go jako niemiesiączkowy, przewlekły ból zlokalizowany anatomicznie w miednicy. Oznacza to ból w obrębie przedniej ściany brzucha, poniżej pępka, lub okolicy krzyżowej pleców.

Przyczyny: ból miednicy i ból jajników

Stwierdzenie przyczyny bólów miednicy, podbrzusza jest problemem złożonym i wymaga często długiej diagnostyki. Przyczyną tego jest fakt, że w miednicy znajdują się w bliskim sąsiedztwie narządy należące do różnych układów – pokarmowego, płciowego, moczowego, naczyniowego i kostno-mięśniowego. Często więc niemożliwym jest określenie jednego czynnika powodujące ból.
Do ginekologicznych przyczyn powstawania przewlekłego bólu zaliczamy:

– endometriozę (więcej o endometriozie  przeczytaj tutaj),

– zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej (żylaki miednicy) (więcej o zespole przekrwienia miednicy przeczytasz tutaj),

– zrosty pooperacyjne,

– stany zapalne miednicy mniejszej

– zmiany na jajnikach – torbiele, guzy,

– mięśniaki macicy,

– polipy endometrialne, szyjkowe – rzadziej powodujące bóle, częściej plamienia międzymiesiączkowe i przedłużające się krwawienia z dróg rodnych.

Diagnostyka bólu

Ze względu na złożoność problemu i możliwe różnorodne przyczyny bólu diagnostyka wielokrotnie wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin – ginekologii, chirurgii, interny, urologii. Stąd pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki przewlekłego zespołu bólowego miednicy mniejszej jest dokładne zebranie wywiadu. Kolejnym elementem jest badanie pacjentki, stwierdzenie dokładnej lokalizacji bólu, możliwych wyczuwalnych zmian.

Bardzo ważnym elementem diagnostyki są badania obrazowe. Najłatwiej dostępnym narzędziem, będącym elementem praktycznie każdego badania ginekologicznego jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na wykrycie zmian na jajnikach, mięśniaków, polipów (więcej o polipach przeczytaj tutaj). Specjalistyczne badania ultrasonograficzne pozwalają na diagnostykę schorzeń takich jak endometrioza i zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej.

Przydatne są również inne badania dodatkowe – tomografia komputerowa, badania bakteriologiczne w przypadku diagnostyki stanów zapalnych. Ostatnim etapem diagnostycznym bywa również operacja – laparoskopia diagnostyczna (przeczytaj o operacji tutaj) w celu znalezienia nieprawidłowości będących przyczyną dolegliwości bólowych.

Leczenie: ból miednicy i ból jajnika

Trafna diagnoza jest kluczem do skutecznego leczenia.

Pierwszym etapem leczenia jest leczenie przeciwbólowe, najczęściej stosowane są niesteroidowe leki zapalne. Należy pamiętać, że jest to jednak leczenie objawowe, nie eliminujące przyczyny bólu.

Leczenie objawowe powinno być dostosowane do przyczyny bólu i tak endometrioza może być leczona za pomocą leczenia hormonalnego – środki antykoncepcyjne, progestageny, agoniści GnRH lub operacyjnego. Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej w wielu przypadkach wymaga leczenia wewnątrznaczyniowego. Mięśniaki, zmiany na jajnikach wymagają leczenia operacyjnego i usunięcia zmian.

 

Dlaczego w Feminature Clinic uzyskasz pomoc?

Jeśli odczuwasz przewlekły ból w podbrzuszu w Feminature Clinic spotkasz zespół specjalistów, którzy zaopiekują się Tobą, przeprowadzą kompleksową diagnostykę i wprowadzą adekwatne leczenie. Jako jedyne miejsce na mapie Warszawy prowadzimy diagnostykę ultrasonograficzną zarówno endometriozy jak i zespołu przekrwienia żylnego miednicy mniejszej. Pozwól więc nam zając się Tobą starannie i skutecznie.

 

Autor dr Paulina Majek

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy