feminature clinic

Biopsja gruboigłowa piersi (BG)

Biopsja gruboigłowa piersi (BG) jest badaniem diagnostycznym podejrzanych zmian piersi. Gdy radiolog podczas badania USG lub mammografii stwierdzi występowanie podejrzanej klinicznie zmiany wówczas niezbędne będzie
uzupełnienie diagnostyki o badanie histopatologiczne.

Ze względu na lepszą czułość i możliwość określenia receptorów raka piersi biopsja gruboigłowa stała się „złotym standardem” diagnostyki podejrzanych nowotworowo zmian piersi, praktycznie wyparła biopsję cienkoigłową, pozostawiając ją do diagnostyki zmian torbielowatych i węzłów chłonnych.

Wskazania do biopsji gruboigłowej piersi

Stwierdzona przez radiologa w badaniu USG piersi lub mammografii zmiana podejrzana o złośliwą (rak piersi), najczęściej klasyfikacja BIRADS 3-5

Jak przygotować się do biopsji gruboigłowej piersi?

Badanie radiologiczne piersi wskazujące na podejrzaną nowotworowo zmianę, biopsja nie wymaga specjalnego przygotowania, w okresie laktacji najlepiej tuż przed wykonaniem biopsji odciągnąć pokarm.

Przebieg zabiegu biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa jest procedurą polegającą na pobraniu 4-5 wycinków do badania histopatologicznego przy pomocy tzw. działa mammotomicznego pod kontrolą USG.

Wykonanie jej przebiega w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Jest niebolesne lub minimalnie bolesne. Po zabiegu wymagane jest zachowanie sterylności miejsca nacięcia na skórze ze zmianą opatrunku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do czasu wygojenia rany.

Postępowanie po zabiegu biopsji gruboigłowej

Wymagane jest zachowanie sterylności miejsca nacięcia na skórze ze zmianą opatrunku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do czasu wygojenia rany. Rana goi się szybko, najczęściej 2-3 dni, nie pozostawia blizny na skórze.   Niezwykle rzadko wymaga zakładania szwu na skórę.

Podsumowanie - biopsja gruboigłowa piersi

Okres gojenia

2-3 dni

Możliwe powikłania

Do najczęściej występujących należą: 

  • przedłużające się krwawienie z miejsca biopsji z lub bez utworzeniem krwiaka, czasowe zasinienie skóry piersi i ból w miejscu wkłucia.

Rzadziej mogą wystąpić: 

  • uszkodzenie skóry poza miejscem biopsji,
  • naruszenie ciągłości struktur ściany klatki piersiowej,
  • blizna na skórze w miejscu nakłucia,
  • zmiany zapalne piersi (w tym ropień)
  • lub reakcja alergiczna na środek znieczulający.

Oczekiwanie na wynik

Czas oczekiwania na wynik może się różnić.

Główną przyczyną jego wydłużenia może być potrzeba określenia receptorów hormonalnych na pobranych tkankach, w przypadku stwierdzenia raka. Ich rodzaj i ilość określa potencjalne dalsze leczenie onkologiczne.

Standardowy czas oczekiwania na wynik wynosi od 5 do 15 dni roboczych. 

Cena

650 zł (może wzrosnąć maksymalnie do 1100zł w przypadku konieczności oznaczenia wszystkich receptorów hormonalnych – o tym decyduje histopatolog oceniający pobrany materiał)

Potrzebujesz pomocy?

Umów wizytę z jednym z naszych specjalistów.

Feminature to

bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

W Feminature Clinic chcemy, byś zawsze była świadoma, jakie masz możliwości terapii. Wyjaśnimy Ci, na czym polegają badania i metody leczenia oraz jakie skutki mogą ze sobą nieść. Patrzymy na Twój organizm jako na całość, dzięki temu masz pewność, że wybierzemy dla Ciebie bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

diagnostyka

Najnowocześniejsze metody diagnostyczne

U nas medycyna idzie w parze z rozwojem techniki. Wykorzystujemy wiedzę i najnowsze doniesienia naukowe. Korzystamy z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, aby jak najtrafniej postawić diagnozę i szybko wykryć wszystkie nieprawidłowości.

lekarze

Wykwalifikowani profesjonaliści

W Feminature Clinic starannie dobieramy naszych specjalistów, bo chcemy byś zawsze była w najlepszych rękach. Nasi lekarze szlifują swoje umiejętności na międzynarodowych szkoleniach, by oferować Ci terapie zgodne z najnowszymi odkryciami naukowymi.Właściwa interpretacja nawet niejednoznacznych objawów pozwoli natychmiast zaproponować Ci odpowiednie leczenie.

Kto się Tobą zaopiekuje?

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Endometrioza – co warto wiedzieć?

Endometrioza – wszystko co powinnaś wiedzieć o chorobie  Dlaczego się choruje na endometriozę? Endometrioza jest przewlekłą chorobą polegającą na występowaniu nabłonka z jamy macicy w

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

USG endometriozy – sonowaginografia

USG endometriozy – specjalistyczna sonowaginografia w Feminature Clinic Endometrioza jest chorobą przewlekłą, dotykającą 10% kobiet w wieku rozrodczym, 2-5% młodocianych oraz 3-6% kobiet w wieku

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »

Najczęścięj zadawane pytania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.