Biopsja gruboigłowa piersi (BG) jest badaniem diagnostycznym podejrzanych zmian piersi. Gdy radiolog podczas badania USG lub mammografii stwierdzi występowanie podejrzanej klinicznie zmiany wówczas niezbędne będzie
uzupełnienie diagnostyki o badanie histopatologiczne.
Ze względu na lepszą czułość i możliwość określenia receptorów raka piersi biopsja gruboigłowa stała się „złotym standardem” diagnostyki podejrzanych nowotworowo zmian piersi, praktycznie wyparła biopsję cienkoigłową, pozostawiając ją do diagnostyki zmian torbielowatych i węzłów chłonnych.
Wskazania do biopsji gruboigłowej piersi
Stwierdzona przez radiologa w badaniu USG piersi lub mammografii zmiana podejrzana o złośliwą (rak piersi), najczęściej klasyfikacja BIRADS 3-5
Jak przygotować się do biopsji gruboigłowej piersi?
Przebieg zabiegu biopsja gruboigłowa
Biopsja gruboigłowa jest procedurą polegającą na pobraniu 4-5 wycinków do badania histopatologicznego przy pomocy tzw. działa mammotomicznego pod kontrolą USG.
Wykonanie jej przebiega w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Jest niebolesne lub minimalnie bolesne. Po zabiegu wymagane jest zachowanie sterylności miejsca nacięcia na skórze ze zmianą opatrunku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do czasu wygojenia rany.
Postępowanie po zabiegu biopsji gruboigłowej
Wymagane jest zachowanie sterylności miejsca nacięcia na skórze ze zmianą opatrunku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do czasu wygojenia rany. Rana goi się szybko, najczęściej 2-3 dni, nie pozostawia blizny na skórze. Niezwykle rzadko wymaga zakładania szwu na skórę.
Podsumowanie - biopsja gruboigłowa piersi
Okres gojenia
Możliwe powikłania
Do najczęściej występujących należą:
- przedłużające się krwawienie z miejsca biopsji z lub bez utworzeniem krwiaka, czasowe zasinienie skóry piersi i ból w miejscu wkłucia.
Rzadziej mogą wystąpić:
- uszkodzenie skóry poza miejscem biopsji,
- naruszenie ciągłości struktur ściany klatki piersiowej,
- blizna na skórze w miejscu nakłucia,
- zmiany zapalne piersi (w tym ropień)
- lub reakcja alergiczna na środek znieczulający.
Oczekiwanie na wynik
Czas oczekiwania na wynik może się różnić.
Główną przyczyną jego wydłużenia może być potrzeba określenia receptorów hormonalnych na pobranych tkankach, w przypadku stwierdzenia raka. Ich rodzaj i ilość określa potencjalne dalsze leczenie onkologiczne.
Standardowy czas oczekiwania na wynik wynosi od 5 do 15 dni roboczych.