Konizacja szyjki macicy – wszystko o zabiegu
Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem wykonywanym powszechnie, w przychodni, u kobiet na całym świecie. Zabieg polega na wycięciu fragmentu szyjki macicy tzw. stożka szyjki macicy. Podczas zabiegu zostaje wycięty wyłącznie ten fragment szyjki macicy, który jest objęty chorobą – dysplazją szyjki macicy, w przebiegu infekcji wirusem HPV, który prowadzi do raka szyjki macicy.
O HPV, wirusie brodawczaka ludzkiego przeczytasz tutaj (link).
Abyś nie czuła bólu, podczas wykonania konizacji szyjki macicy stosuje się znieczulenie miejscowe – jak znieczulenie u dentysty. Dzięki temu można pozbyć się niekorzystnych zmian w obrębie szyjki macicy. Z kolei wyciętą tkankę przekazuje się do badania histopatologicznego – stożek szyjki macicy. Dodatkowo, prócz wycięcia szyjki objętej dysplazją, wykonuje się wyłyżeczkowanie szyjki macicy.
Zabiegowi są poddawane kobiety w różnym wieku. Podczas zabiegu pacjentka nie odczuwa żadnego bólu. Po zabiegu może pojawić się delikatne krwawienie z dróg rodnych. Dzieje się tak z powodu wycięcia nieprawidłowej tkanki. Jeśli jest taka potrzeba lekarz po zabiegu zakłada szwy rozpuszczalne na krwawiące miejsca.
Czas trwania operacji konizacji szyjki z wyłyżeczkowaniem szyjki macicy trwa ok. 10-15 minut. Ważne, byś przed konizacją szyjki macicy nie krwawiła mocno z dróg rodnych. Zadbamy, byś wychodząc do domu po zabiegu będziesz w pełni formy – jak przed wejściem do przychodni. Proszę pamiętaj, po konizacji nie współżyj, bez sexu do czasu wygojenia szyjki macicy – trwa to ok. 7-14 dni.
Pobranie fragmentu szyjki macicy – elektrokonizacja
Podczas wykonania konizacji (elektrokonizacji) szyjki macicy stosuje się znieczulenie miejscowe. Przy pomocy specjalnej pętli elektrycznej lekarz wycina fragment szyjki macicy u kobiety, u której wykryto niepokojące zmiany, również te dysplastyczne lub nowotworowe. W trakcie tego zabiegu pobiera się do badania histopatologicznego wycięty fragment szyjki macicy. Następnie dokonuje się zabiegu wyłyżeczkowania szyjki macicy – tam też mogą być komórki dysplastyczne lub nowotworowe! Podczas zabiegu pacjentka nie odczuwa żadnego bólu, niekiedy tylko dyskomfort. Po zabiegu może pojawić się delikatne krwawienie z dróg rodnych.
O chorobach szyjki macicy i postępowaniu przy nich przeczytasz tutaj (link).
Konizację szyjki macicy przeprowadza się w sposób w pełni bezpieczny dla zdrowia i w odpowiednich warunkach ambulatoryjnych.
Konizacja szyjki macicy – czy zabieg jest bezpieczny?
Nie jest to bardzo poważny zabieg, który mógłby zagrażać zdrowiu kobiety, u której jest przeprowadzany. W naszej klinice – Feminature Clinic – znajdziesz się w rękach wielu odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, którzy wykonują zabiegi z wielką starannością i mają w nich niezbędne doświadczenie. Dlatego też znieczulenie miejscowe podaje się przed zabiegiem po to, byś nie odczuwała bólu w trakcie konizacji szyjki macicy.
Jakie są główne wskazania do przeprowadzenia operacji konizacji szyjki macicy?
Do głównych wskazań przeprowadzenia operacji konizacji szyjki macicy należy zaliczyć:
– dysplazja szyjki macicy wysokiego stopnia,
– nawracająca infekcja wirusem HPV prowadząca do dysplazji szyjki macicy,
– ryzyko pojawienia się w przyszłości zmian nowotworowych szyjki macicy
– powtarzające się krwawienia z nadżerki szyjki macicy (ektopii),
– krwawienia po stosunku, krwawienia po sexie z szyjki macicy.
O tym jak groźny jest rak szyjki macicy przeczytasz tutaj (link).
Co zaliczamy do przeciwwskazań przeprowadzenia konizacji szyjki macicy?
Do głównych przeciwwskazań konizacji szyjki macicy należy zaliczyć:
– okres ciąży (w wyjątkowych sytuacjach można i należy wykonać konizację szyjki macicy),
– występowanie aktywnych zmian grzybiczych oraz zakażeń bakteryjnych.
O kolposkopii i wycinkach z szyjki macicy przeczytasz tutaj (link).
O cytologii, jej rodzajach i zasadności przeczytasz tutaj (link).
Na wszystkie procedury, badania i konsultacje zapisz się już teraz do Feminature Clinic (link).