feminature clinic

Wycinki z szyjki macicy

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Wycinki z szyjki macicy

Jest to zabieg rozszerzający diagnostykę w przypadku nieprawidłowej cytologii.

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego, przy obecności wirusa HPV należy rozszerzyć diagnostykę onkologiczną.

Pierwszym etapem jest wykonanie kolposkopii. Kolposkopia to oglądanie szyjki macicy i pochwy pod powiększeniem mikroskopu optycznego przystawianego do wziernika umiejscowionego w pochwie, z zastosowaniem odpowiednio barwiących odczynników. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, jedyną trudność może stanowić rozluźnienie mięśni miednicy mniejszej, gdyż wziernik należy utrzymać w pochwie ok 10 minut. Najczęściej używany odczynnik to kwas octowy, który zakroplony dopchwowo może dać uczucie szybkomijającego pieczenia poprzez silne obniżenie pH pochwy. Następnie, przy braku alergii na jod, zakrapla się płyn Lugola. Wynik badania powinien zawierać dokumentację fotograficzną.

Jeżeli wynik kolposkopii jest nieprawidłowy lub niejednoznaczny należy pobrać wycinki z tarczy szyjki macicy i wykonać biopsję kanału szyjki macicy. Polega to na wycięciu – najlepiej pod kontrolą kolposkopu –  małego 2-3 mm fragmentu szyjki macicy i przesłanie go do badania histopatologicznego. Ilość wycinków odpowiada zmianom na tarczy szyjki. Pobieranie ich może być dla pacjentki bolesne, dlatego zabieg ten najlepiej wykonać w znieczuleniu miejscowym. Materiał wysyła się do badania histopatologicznego, na wynik oczekujemy ok miesiąca.

Po zabiegu pobrania wycinków z tarczy szyjki typowym objawem jest plamienie z dróg rodnych utrzymujące się nawet do 2 tyg. Niekiedy koniecznie jest założenie szwu hemostatycznego na krwawiące miejsca.

 

autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »