feminature clinic

Kolposkopia i wycinki z szyjki macicy

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Kolposkopia i wycinki z szyjki macicy to zabiegi rozszerzające diagnostykę w przypadku nieprawidłowej cytologii.

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologicznego, przy obecności wirusa HPV należy rozszerzyć diagnostykę onkologiczną. Wówczas wykonujemy badanie kolposkopia oraz niekiedy badanie wycinków z szyjki macicy.

W Feminature Clinic wykonasz badanie kolposkopii i wycinków z szyjki macicy w ramach kontraktu z NFZ. 

O wirusie HPV i zakażeniach przeczytasz tutaj (link).

O cytologii i jej rodzajach przeczytasz tutaj (link). 

Kolposkopia

Pierwszym etapem jest wykonanie kolposkopii. Kolposkopia to oglądanie szyjki macicy i pochwy pod powiększeniem mikroskopu optycznego przystawianego do wziernika umiejscowionego w pochwie, z zastosowaniem odpowiednio barwiących odczynników. Kolposkopia to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, jedyną trudność może stanowić rozluźnienie mięśni miednicy mniejszej, gdyż wziernik należy utrzymać w pochwie ok. 10 minut. Najczęściej używany odczynnik to kwas octowy, który zakroplony dopchwowo może dać uczucie szybkomijającego pieczenia poprzez silne obniżenie pH pochwy. Następnie, przy braku alergii na jod, zakrapla się płyn Lugola. Wynik kolposkopii powinien zawierać dokumentację fotograficzną.

Wycinki z szyjki macicy

Jeżeli wynik kolposkopii jest nieprawidłowy lub niejednoznaczny należy pobrać wycinki z tarczy szyjki macicy i wykonać biopsję kanału szyjki macicy. Polega to na wycięciu – najlepiej pod kontrolą kolposkopu –  małego 2-3 mm fragmentu szyjki macicy i przesłanie go do badania histopatologicznego. Liczba wycinków z szyjki macicy odpowiada zmianom na tarczy szyjki. Pobieranie ich może być dla pacjentki bolesne, dlatego zabieg ten najlepiej wykonać w znieczuleniu miejscowym. Po pobraniu, materiał wysyła się do badania histopatologicznego, na wynik oczekujemy ok. 2-3 tygodnie.

Po zabiegu pobrania wycinków z tarczy szyjki typowym objawem jest plamienie z dróg rodnych utrzymujące się nawet do 2 tyg. Niekiedy koniecznie jest założenie szwu hemostatycznego na krwawiące miejsca. Ponadto, nie należy współżyć przez tydzień od pobrania wycinków z szyjki macicy.

W Feminature Clinic kolposkopię wykonuje ktoś z grona zespołu specjalistów: dr Piotr Świderczak, dr Dominika Pykało-Gawińska (NFZ), dr Katarzyna Jalinik, dr Katarzyna Lewicka.

Dlatego zapisz się już dziś, nie czekaj aż choroba rozwinie się w groźnego raka szyjki macicy.

Więcej o raku szyjki macicy przeczytasz tutaj (link).

 

autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy