Pływanie w ciąży to świetny sposób na aktywność, bo odciąża kręgosłup i stawy!
Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów pływania w ciąży.
- Czystość wody w basenie, jeziorze czy morzu.
Należy sprawdzić przed kąpielą czy kąpielisko jest dopuszczone do użytkowanie, szczególnie w kontekście zanieczyszczenia bakteriami lub sinicami. Warto pamiętać , że woda będzie czystsza w bardziej zasolonych zbiornikach jak Morze Śródziemne lub Czerwone niż w Morzu Bałtyckim. - Nie pływaj w ciąży, jeśli masz infekcję intymną i dbaj o profilaktykę.
Na wyjazd zabierz ze sobą probiotyk dopochwowy i stosuj go co wieczór. Bezpośrednio po kąpieli zmień mokry kostium na suchą odzież. W trakcie kąpieli i pływania możesz również zastosować tampon z probiotykiem – szczególnie ciekawa i skuteczna forma profilaktyki infekcji intymnych. - Temperatura wody przy kąpieli w ciąży.
W ciąży nie należy korzystać z basenów i jacuzzi z temperaturą przekraczającą fizjologiczną temperaturę ciała, czyli ponad 36 stopni. Najbardziej optymalna temperatura podgrzanej wody powinna mieć 32-34 stopnie.
Pamiętaj, że ciąża to nie choroba, więc wypoczywaj aktywnie jak często możesz i masz na to ochotę. Pływanie w ciąży jest jedną z najlepszych i najzdrowszych aktywności fizycznych w tym okresie.
W razie pytań i wątpliwości, również tych dotyczących najlepszych aktywności w ciąży, umów się na wizytę u naszych specjalistów.
O lataniu w ciąży przeczytasz tutaj (link).