feminature clinic

Latanie w ciąży – czy lot samolotem w ciąży jest bezpieczny?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Latanie w ciąży jest uważane za bezpieczne.

Lot samolotem w ciąży fizjologicznej w pierwszych jej tygodniach – I trymestrze nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży.
Z pewnością za najbezpieczniejszy okres na wyjazd i latanie w ciąży uznaje się II trymestr i początek III trymestru. W samej końcówce ciąży, choć latanie w ciąży wciąż jest bezpieczne, preferujemy, by latać jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne.

Ostateczną decyzję zawsze skonsultuj z lekarzem prowadzącym.
Wybierz lekarza prowadzącego w ciąży już dziś w Feminature Clinic.


Dodatkowe elementy, które zawsze bierzemy pod uwagę przed decyzją o locie samolotem w ciąży to:

– nudności / wymioty – szczególnie w I trymestrze – warto byś rozważyła podróż po zakończeniu występowania tych dolegliwości, czyli najczęściej po 12 tygodniu ciąży.
– zagrożenie chorobą zakrzepową / zakrzepicą – z uwagi na zwiększone w ciąży ryzyko wystąpienia zakrzepicy lepiej wybieraj bliższe destynacje, a jeśli czeka Cię długi lot należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o ewentualnej profilaktyce przeciwzakrzepowej.
– jako destynację swoich podróży w ciąży zawsze wybieraj miejsca, gdzie jest łatwy dostęp do opieki zdrowotnej na wysokim poziomie na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności zdrowotnych. Szczególnie tych związanych z ciążą, jak krwawienia z dróg rodnych, skurcze macicy, czy zaburzenia rytmu serca lub ciśnienia tętniczego.

Podczas każdego lotu warto pamiętać o „spacerach” po samolocie, ubraniu się w odzież bez ściągaczy i regularnym uzupełnianiu płynów.

Jeśli chcesz porozmawiać dokładniej i bardziej szczegółowo co można a czego nie można robić w ciąży zapisz się do naszych specjalistów (link).

O pływaniu w ciąży możesz przeczytać tutaj.

 

Autor: dr Monika Drobniak

 

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy