feminature clinic

Czy lot samolotem w ciąży jest bezpieczny?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Latanie w ciąży jest uważane za bezpieczne.

W ciąży fizjologicznej lot samolotem w pierwszych jej tygodniach nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla przebiegu ciąży.
Z pewnością za najbezpieczniejszy okres na wyjazd w ciąży uznaje się II trymestr i początek III trymestru. W samej końcówce ciąży, choć latanie wciąż jest bezpieczne, preferuje się latać jedynie wtedy gdy jest to niezbędne.

Ostateczna decyzja powinna być jednak zawsze skonsultowana z lekarzem prowadzącym.

Dodatkowe elementy, które zawsze należy brać pod uwagę przed decyzją o locie to:
– nudności / wymioty – szczególnie w I trymestrze – warto wtedy rozważyć podróż po zakończeniu występowania tych dolegliwości, czyli najczęściej po 12 tygodniu ciąży,
– zagrożenie chorobą zakrzepową / zakrzepicą – z uwagi na zwiększone w ciąży ryzyko wystąpienia zakrzepicy lepiej wybierać bliższe destynacje, a jeśli czeka na długi lot należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym o ewentualnej profilaktyce przeciwzakrzepowej.
– jako destynację swoich podróży w ciąży zawsze wybieraj miejsca, gdzie jest łatwy dostęp do opieki zdrowotnej na wysokim poziomie na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności zdrowotnych. Szczególnie tych związanych z ciążą, jak krwawienia z dróg rodnych, skurcze macicy, czy zaburzenia rytmu serca lub ciśnienia tętniczego.

Podczas każdego lotu warto pamiętać o „spacerach” po samolocie, ubraniu się w odzież bez ściągaczy i regularnym uzupełnianiu płynów.

 

Autor: dr Monika Drobniak

 

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »