feminature clinic

Pływanie w ciąży

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Pływanie w ciąży to świetny sposób na aktywność, bo odciąża kręgosłup i stawy!

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów pływania w ciąży.

  1. Czystość wody w basenie, jeziorze czy morzu.
    Należy sprawdzić przed kąpielą czy kąpielisko jest dopuszczone do użytkowanie, szczególnie w kontekście zanieczyszczenia bakteriami lub sinicami. Warto pamiętać , że woda będzie czystsza w bardziej zasolonych zbiornikach jak Morze Śródziemne lub Czerwone niż w Morzu Bałtyckim.
  2. Nie pływaj w ciąży, jeśli masz infekcję intymną i dbaj o profilaktykę.
    Na wyjazd zabierz ze sobą probiotyk dopochwowy i stosuj go co wieczór. Bezpośrednio po kąpieli zmień mokry kostium na suchą odzież. W trakcie kąpieli i pływania możesz również zastosować tampon z probiotykiem – szczególnie ciekawa i skuteczna forma profilaktyki infekcji intymnych.
  3. Temperatura wody przy kąpieli w ciąży.
    W ciąży nie należy korzystać z basenów i jacuzzi z temperaturą przekraczającą fizjologiczną temperaturę ciała, czyli ponad 36 stopni. Najbardziej optymalna temperatura podgrzanej wody powinna mieć 32-34 stopnie.

Pamiętaj, że ciąża to nie choroba, więc wypoczywaj aktywnie jak często możesz i masz na to ochotę. Pływanie w ciąży jest jedną z najlepszych i najzdrowszych aktywności fizycznych w tym okresie.

W razie pytań i wątpliwości, również tych dotyczących najlepszych aktywności w ciąży, umów się na wizytę u naszych specjalistów.

O lataniu w ciąży  przeczytasz tutaj (link).

 

Autor: dr Monika Drobniak

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy