feminature clinic

Ortopedia

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Choroby kręgosłupa – Zasadnicze pytanie – co stanowi przyczynę bólu?

Ok. 97% przypadków bólu kręgosłupa nie wymaga interwencji zabiegowej. Zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia, a może zaburzenia skoliotyczne, kifotyczne, lordotyczne – wszystkie wymienione to całkiem różne przyczyny bólu i inne, zindywidualizowane metody są stosowane w postępowaniu leczniczym. Powszechne podejście „zróbmy rezonans magnetyczny i zobaczymy” nie zawsze jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Mogąc zaoszczędzić sobie mało komfortowego badania i pieniędzy za jego wykonanie – warto skonsultować swój przypadek i wykonać rezonans, gdy będą do tego wskazania medyczne. Pamiętaj! Na chwilę obecną medycyna nie jest w stanie wymieniać kręgosłupa jak przykładowo biodra czy kolana – zadbaj o niego z naszymi specjalistami w Feminature Clinic.

O odpowiednią rehabilitacje kobiety w ciąży i nie w ciąży zadba w Feminature Clinic mgr Piotr Jagustyn.

Zmiany przeciążeniowe – skąd te problemy i czy jesteś na nie skazana do końca życia?

Zmiany powodujące ból w zakresie przyczepów mięśniowych do kośćca, tak zwane entezopatie.  Są nimi przykładowo łokieć tenisisty czy ostroga piętowa. Są powszechnymi i najczęstszymi przyczynami dolegliwości bólowych stawowo-mięśniowych. Większość z tych chorób udaje się leczyć skutecznie metodami zachowawczymi lub mało inwazyjnymi. Choć rodzaj leczenia zależy od ich stopnia zaawansowania. Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku tych chorób nawroty zdarzają się często. Istnieją jednak możliwości zniwelowania ich przykrych skutków.  Sprawdź jakie postępowanie będzie dedykowane dla Ciebie – być może unikniesz konieczności interwencji zabiegowej.

Zespoły uciskowe nerwów takie jak zespół cieśni nadgarstka czy zespół rowka nerwu łokciowego zaburzają pracę ręki i pacjenci zgłaszają je jako mocno dokuczliwe choroby. Przeprowadzenie diagnostyki w ich zakresie pozwala w jak najkrótszym możliwym czasie podjąć decyzję co do leczenia, w tych przypadkach niejednokrotnie zabiegowego, które usuwa problem na stałe. Warto mieć świadomość, że wielokrotnie spotykane w praktyce rozpoznanie tych chorób wyłącznie na podstawie badania USG często nie jest kompleksowym i pełnym obrazem choroby.


Prawidłowa ocena może pozwolić ci uniknąć nieskutecznej operacji!

 

Choroby zwyrodnieniowe stawów – biodrowego, kolanowego, ramiennego i innych – czy zawsze muszą kończyć się endoprotezoplastyką?

Koksartroza i gonartroza to dwie najczęściej prowadzące do endoprotezoplastyki kończyn jednostki chorobowe na świecie. Nie znaczy to jednak, że gdy pada takie rozpoznanie, to równa się ono skierowaniu do leczenia operacyjnego. Należy mieć na uwadze, że te choroby występują w kilku stopniach zaawansowania i zazwyczaj dopiero ostatni, najpoważniejszy stopień zwyrodnienia jest wskazaniem do operacji.

Prawidłowa ocena stadium choroby pozwala wielokrotnie, dzięki odpowiednio prowadzonemu leczeniu profilaktycznemu, odsunąć w czasie lub nawet uniknąć w przyszłości konieczności wymiany stawu na sztuczny.

 

Autor: dr Przemysław Moskal

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy