feminature clinic

Migotanie przedsionków

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Termin migotania przedsionków jest znany większości ludzi. Niemal w każdej rodzinie znajduje się osoba, która cierpi na takie zaburzenie. Ta złośliwa arytmia powodująca nieskoordynowaną pracę mięśniówki przedsionków, objawiająca się przede wszystkim źle tolerowanymi, niemiarowymi kołataniami serca, którym mogą towarzyszyć osłabienie, męczliwość, uczucie dyskomfortu i lęku oraz bóle w klatce piersiowej. Migotanie przedsionków wiąże się z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu, który prowadzi do poważnych powikłań z niedowładami i porażeniem pracy kończyn na czele.

Leczenie migotania przedsionków jest przewlekłe i wymaga spersonalizowanej strategii, na którą mogą składać się leki antyarytmiczne, leki przeciwkrzepliwe, ablacja, modyfikacja stylu życia, skuteczne leczenie chorób współistniejących. Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie z wiekiem, a szczególnie narażoną grupą są pacjentki w wieku około i pomenopauzanym oraz z historią udaru mózgu.

 

Autor: dr n.med. Michał Farkowski

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »