Migotanie przedsionków – co to jest?
Termin migotanie przedsionków jest znany większości ludzi. Niemal w każdej rodzinie znajduje się osoba, która cierpi na tą chorobę. To zaburzenie rytmu serca – złośliwa arytmia – powoduje nieskoordynowaną pracę mięśniówki przedsionków serca. Objawia się przede wszystkim źle tolerowanymi, niemiarowymi kołataniami serca, którym mogą towarzyszyć osłabienie, męczliwość, uczucie dyskomfortu i lęku oraz bóle w klatce piersiowej.
Ryzyka zaburzeń rytmu serca
Migotanie przedsionków wiąże się z możliwością utworzenia skrzepów krwi w sercu. Te kolei mogą się przesuwać w inne miejsca: do kończyn lub do mózgu. Kończy się to podwyższonym ryzykiem udaru mózgu, który prowadzi do poważnych powikłań z niedowładami i porażeniem pracy kończyn na czele.
Kardiologia Warszawa Mokotów – Feminature Clinic.
Leczenie migotania przedsionków
Leczenie migotania przedsionków jest przewlekłe i wymaga spersonalizowanej strategii. By dobrze leczyć migotania przedsionków stosuje się zróżnicowana terapię: leki antyarytmiczne, leki przeciwkrzepliwe, ablacja, modyfikacja stylu życia, skuteczne leczenie chorób współistniejących. Ryzyko wystąpienia tych zaburzeń rytmu serca rośnie z wiekiem. Szczególnie narażoną grupą są pacjentki w wieku około i pomenopauzanym oraz z historią udaru mózgu.
Więcej o leczeniu przeciwzakrzepowym w migotaniu przedsionków przeczytasz tutaj.
Autor: dr n.med. Michał Farkowski