feminature clinic

Biopsja gruboigłowa piersi – diagnostyka zmian w piersi

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Rak piersi jest najczęściej występującym rakiem u kobiet. Ilość przypadków wzrasta z każdym rokiem, zwłaszcza w krajach o wysokim rozwoju cywilizacyjnym. Potencjalne 20 000 przypadków raka piersi u Polek w 2021 r. przewyższa w sumie wszystkie przypadki raka szyjki macicy, jajnika i macicy ŁĄCZNIE!

 

W przypadku objawów: jednostronny, najczęściej niezwiązany z cyklem miesiączkowym ból piersi, wyczuwalny, wcześniej nieobecny guzek, wciągnięcie brodawki sutkowej lub krwista wydzielina piersi kobiety powinny pilnie być zweryfikowana ultrasonograficznie.

 

Gdy radiolog stwierdzi podejrzaną zmianę wówczas sposobem diagnostyki histopatologiczej guzów piersi jest biopsja gruboigłowa (BGI). Ze względu na lepszą czułość i możliwość określenia receptorów raka piersi praktycznie wyparła biopsję cienkoigłową piersi, pozostawiając ją do diagnostyki zmian torbielowatych i węzłów chłonnych.

 

Biopsja gruboigłowa jest procedurą polegającą na pobraniu 4-5 wycinków do badania histopatologicznego. Wykonanie jej przebiega w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG. Jest niebolesne! Po zabiegu wymagane jest zachowanie sterylności miejsca nacięcia na skórze ze zmianą opatrunku oraz ograniczenie wysiłku fizycznego do czasu wygojenia rany.

 

Czas oczekiwania na wynik może się różnić. Główną przyczyną jego wydłużenia może być potrzeba określenia receptorów na pobranych tkankach. Ich rodzaj i ilość określa potencjalne dalsze leczenie onkologiczne.

 

lek. Adam Raczyński

 

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »