feminature clinic

Traumatologia – złamania, skręcenia

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Traumatologia – diagnostyka i leczenie urazów

Złamania

W sytuacji złamań w traumatologii do wyjaśnienia jest podstawowa kwestia – czy potrzebna jest operacja? Leczenie operacyjne to nie zawsze najlepsze rozwiązanie, operacja nie przyspiesza gojenia ani nie gwarantuje zrostu kości. W określonych przypadkach jest jednak niezbędna, ale warto tu posiłkować się wytycznymi światowymi i doświadczeniem klinicznym.  Takie oferują współpracujący z Feminature Clinic specjaliści, żeby rzeczywiście podjąć decyzję o operacji wtedy, gdy jest ona potrzebna.
W wielu przypadkach prawidłowe unieruchomienie jest najlepszym sposobem.

Uwaga! W leczeniu złamań nie zawsze musimy stosować gips, w dzisiejszej dobie rozwoju technologicznego – jeśli rodzaj złamania na to pozwala – często można zastosować stabilizator, który jest bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Skręcenia

Urazy tkanek miękkich stawów, w tym uszkodzenia więzadeł i łąkotek, to skręcenia. Choć „skręcenie” nie brzmi tak źle jak „złamanie”, to wielokrotnie potrafi nieść za sobą dużo poważniejsze konsekwencje, szczególnie jeśli nie będzie prawidłowo leczone. Czy potrzebne jest unieruchomienie i na jak długo? Kiedy można wrócić do używania kończyny w pełnym obciążeniu? Po jakim czasie możliwa będzie pełna aktywność sportowa? Na żadne z tych pytań nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każdorazowo zalecenia są indywidualnie dobrane w zależności od rodzaju urazu i postępu rekonwalescencji.

Stłuczenia

Stłuczenia to zwykle niegroźne urazy, choć potrafią być bardzo bolesne, stąd początkowo sprawiają wrażenie poważnego urazu. Jak wtedy postępować? Najprościej byłoby zasugerować wzięcie leków przeciwbólowych i optymistycznie założyć, że „po jakimś czasie przejdzie”. Niestety nie zawsze jest to prawda i konsekwencje potrafią stać się problemem przewlekłym (krwiaki kaletek, zespół Morel-Lavallee), czasem nawet wymagają leczenia zabiegowego.
Dobrze dobrane zalecenia i ewentualna wczesna interwencja pozwalają na szybsze zejście obrzęku i ustąpienie bólu oraz zapobiegają nietypowym powikłaniom. Szybciej wrócisz do aktywności zawodowej i fizycznej i życia bez bólu.

Rehabilitacja pourazowa i pooperacyjna

Fundamentalne pytanie – kiedy ją rozpocząć po danym rodzaju urazu i czy zawsze jest potrzebna?

Wielokrotnie rehabilitacja jest równie istotną, jeśli nie ważniejszą częścią leczenia niż sama prawidłowo wykonana operacja.
Dlatego tak istotne jest, by po wyjściu ze szpitala czy po założeniu unieruchomienia, w odpowiednim etapie powrotu do sprawności rozpocząć konkretne działania usprawniające.

Wdrożenie ruchów zbyt wcześnie może prowadzić do destabilizacji stanu i utraty efektu dotychczasowego leczenia. Z kolei opóźnianie ruchu może doprowadzić do nieodwracalnego przykurczu w obrębie stawu mimo teoretycznie prawidłowego gojenia uszkodzonej struktury anatomicznej. Można śmiało powiedzieć, że ta decyzja jest jedną z trudniejszych w procesie leczenia i wymaga doświadczenia klinicznego.

W zależności od lokalizacji urazu czas przewidziany na wdrożenie rehabilitacji będzie inny, co więcej, każdy człowiek ma inne tempo regeneracji tkanek. Wówczas dopiero prawidłowa analiza kontrolnych badań obrazowych wraz z dobrze przeprowadzonym badaniem klinicznym pozwala na w pełni kontrolowane i bezpieczne dla chorego prowadzenie leczenia.

Zaniedbanie w tym zakresie (nawet jeśli zostałeś perfekcyjnie zoperowany!) lub źle przeprowadzone zaopatrzenie w gips czy stabilizator, może prowadzić do TRWAŁEJ i NIEODWRACALNEJ utraty części funkcji uszkodzonej kończyny, więc nie pozwalajmy sobie na niekompetencje i odsuwanie w czasie tej kwestii.

O prawidłową rehabilitację po urazach, takich jak złamania, skręcenia stłuczenia zadba doświadczony fizjoterapeuta w Feminature Clinic mgr Piotr Jagustyn.

Autor: dr Przemysław Moskal

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy