Tachykardia zatokowa – co to jest?
Tachykardia zatokowa to najczęstsza postać częstoskurczu nadkomorowego. Nie różni się specjalnie od prawidłowego rytmu poza wzrostem częstości pracy serca. Rozpoznajemy ją, gdy dochodzi do tętna powyżej 100 uderzeń na minutę w sposób utrwalony. Tachykardia zatokowa zwykle jest arytmią łagodną, związaną ze stresem i emocjami, ale może też być objawem poważnych chorób: nadczynności tarczycy, niedokrwistości lub sepsy.
Kardiologia Warszawa Mokotów – w Feminature Clinic.
Zaburzenia rytmu serca w ciąży
W ciąży przyspieszenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę jest zjawiskiem naturalnym. Dlatego też ewentualna diagnostyka i leczenie zależy od objawów u ciężarnej. Jeśli kobieta w ciąży ma kołatania serca i zmniejszoną wydolność fizyczną wówczas należy przeprowadzić diagnostykę zaburzeń rytmu serca. Niekiedy należy wprowadzić leczenie farmakologiczne. Zwykle leczymy kobiety w ciąży z powodu tachykardii powyżej 120 uderzeń serca na minutę.
Niekiedy tachykardia zatokowa może być objawem innych chorób, jak wspomniano w poprzednim akapicie. W związku z tym diagnostyka tachykardii zatokowej zawsze powinna brać pod uwagę między innymi powyższe schorzenia.
O zabiegowym leczeniu zaburzeń rytmu serca – ablacji przeczytasz tutaj (link).
Autor: dr hab. n. med. Michał Farkowski / dr n. med. Artur Drobniak