feminature clinic

Pierwsza wizyta u ginekologa

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwsza wizyta u ginekologa.

Od pierwszej wizyty u ginekologa zależy bardzo dużo:

  • postrzeganie własnego ciała
  • podejście do życia intymnego
  • przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych i profilaktyki

Na te wszystkie rzeczy składa się Twoje podejście do własnego zdrowia.

Kiedy i po co iść do ginekologa?

Nie ma ustalonej granicy wieku, kiedy kobieta/dziewczyna powinna zgłosić się na pierwszą wizytę ginekologiczną. Zwykle przyjmuje się, że taka wizyta powinna się to odbyć po pierwszej miesiączce – ale tak szczerze… która z Nas była u ginekologa w wieku 11-13 lat w ramach profilaktyki? Bardziej rozsądna wydaje się być wizyta przed rozpoczęciem współżycia – nie wyłącznie w kwestii antykoncepcji, ale również rozmowy na temat chorób przenoszonych drogą płciową, w tym szalejącego w ostatnich latach HPV (-> szczepienia!).

O HPV, zakażeniach i szczepieniu na HPV przeczytasz tutaj.

W czasie swojej pracy zawodowej spotkaliśmy pojedyncze pacjentki, które przyszły na wizytę przed rozpoczęciem współżycia po to, aby: zrobić badania, dobrać antykoncepcję i zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV.

Powinnaś się zgłosić do ginekologa, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, takie jak:

  1. upławy – wydzielina o nieprzyjemnym zapachu lub innej niż dotychczas konsystencji
  2. świąd/pieczenie sromu
  3. bóle w podbrzuszu
  4. powiększający się obwód brzucha
  5. nieregularne miesiączki utrzymujące się ponad 3 lata od pierwszej miesiączki
  6. krwotoczne miesiączki lub jej brak
  7. brak oznak dojrzewania po 16 roku życia
  8. nieprawidłowy rozwój piersi
  9. nieregularne krwawienia miesiączkowe
  10. powiększenie łechtaczki
  11. brak owłosienia łonowego
  12. anoreksja, otyłość
  13. hirsutyzm, trądzik, łysienie
  14. rozpoczęcie współżycia bez wcześniejszej konsultacji ginekologicznej

Przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa

Nie musisz się specjalnie szykować na wizytę. A już na pewno nie musisz się depilować, szczególnie jeżeli tego nie robisz na co dzień. Pamiętaj, że takie jednorazowe golenie przed wizytą może Cię dodatkowo podrażnić, co może zamaskować problem, z którym się zgłosiłaś do lekarza.

Pacjentki często przepraszają za to, że są „nieprzygotowane” – ginekolog ani nie podziwia, ani nawet nie zwraca uwagi na sposób przygotowania. Jest po to, aby Ci pomóc.

Dobrze jest, kiedy umyjesz się poprzedniego dnia wieczorem, a nie tuż przed samą wizytą.

Pacjentki przychodzące po raz pierwszy nie wiedzą, że wrażenia organoleptyczne są niezmiernie ważne.

Na badanie kontrolne najlepiej zgłosić się między 5 a 12 dniem cyklu. Jeżeli idziesz do ginekologa z innych powodów, niż kontrola lub profilaktyka – dzień cyklu jest nieistotny.

Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?

Wizyta u ginekologa – powinno być Ci, po pierwsze, wygodnie. Z doświadczenia Pacjentek wiemy, że ubranie sukienki lub spódnicy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W gabinetach ginekologicznych są jednorazowe kapciuszki i spódniczki, w które możesz się przebrać przed badaniem. Jeżeli jesteś w miejscu, gdzie nigdy jeszcze nie miałaś okazji być na wizycie, awaryjnie miej przy sobie parę skarpet.

Pamiętaj, że ginekolog bada również piersi, więc nadmiar guzików będzie utrudniał Ci właściwe przygotowanie do badania.

Wywiad u ginekologa

O co powinien pytać ginekolog? O wszystko, co uzna za istotne w kwestii Twojego zdrowia. Nawet jeżeli to Twoja kolejna wizyta u ginekologa, ale u mnie pierwsza – musimy się poznać!

U większości Pacjentek najtrudniejsze jest pierwsze pytanie. „Kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki?”. Pamiętaj – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia, a nie plamienia.

Ponadto ginekolog najczęściej pyta o:

  1. Długość cyklu, czyli ile dni mija od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnego krwawienia.
  2. Jak długo trwa krwawienie? Czy jest bolesne/obfite?
  3. Czy masz objawy PMS (Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego)?
  4. Czy plamisz pomiędzy miesiączkami lub bezpośrednio przed miesiączką?
  5. Czy współżyjesz? Jeśli tak, jakich metod zabezpieczania używasz?
  6. Czy byłaś kiedykolwiek w ciąży? Jeżeli byłaś, to jak ciąże przebiegały i jak się zakończyły. A także o masę urodzeniową dziecka i jego rozwój.
  7. Choroby przewlekłe? Leki przyjmowane na stałe? Jeżeli przyjmujesz antykoncepcję, to z jakiego powodu: czy tylko antykoncepcyjnie, czy są też inne powody?
  8. Operacje (wszystkie) lub zabiegi.
  9. Czy w rodzinie ktoś chorował na choroby przewlekłe lub nowotworowe?
  10. Kiedy miałaś wykonaną ostatnia cytologia, badanie USG dopochwowe (TV), USG piersi, również samobadanie piersi. Miej przy sobie ostatnie wyniki!
  11. Czy jesteś na coś uczulona i czy palisz papierosy.

Badanie ginekologiczne

Jeżeli nigdy nie współżyłaś, a lekarz nie zapytał o tę kwestię, powiedz mu o tym przed badaniem ginekologicznym.

Pamiętaj, że na przygotowanie się do badania w gabinecie (przebranie w jednorazową spódniczkę, przejście do fotela ginekologicznego) powinnaś mieć tyle czasu, ile na to potrzebujesz. Pośpiech niczego nie wniesie. Ginekolog wytłumaczy Ci gdzie usiąść i gdzie położyć nogi.

Na wstępie badania lekarz ogląda narządy płciowe zewnętrzne, czyli wzgórek łonowy, wargi sromowe i okolicę odbytu. Następnie badany jest przedsionek pochwy i błona dziewicza (o ile pacjentka nigdy nie współżyła) – czy jest podatna czy nie. Jeżeli wizyta jest kontrolna, a Ty nie ukończyłaś 25 roku życia – nie ma wskazań do pobierania cytologii, czyli nie ma wskazań do oglądania pochwy i szyjki macicy we wzierniku.

O cytologii i jej roli w profilaktyce oraz jej rodzajach przeczytasz tutaj. 

Jeżeli zgłaszasz się z problemem niezwiązanym z wizytą kontrolną – wziernikowanie jest konieczne. Nie denerwuj się podczas pierwszej wizyty – Najważniejsze jest to, abyś pamiętała, że nie możesz się spinać. Badanie potrwa chwilę. Maksymalne rozluźnienie = minimalny ból.

Dziewice bada się ginekologicznie dwuręcznie przez pochwę, jeżeli błona dziewicza jest podatna i elastyczna lub przez odbyt. Dwuręcznie znaczy, że druga ręka znajduje się na brzuchu pacjentki i lekarz odpowiednio poruszając rękoma ustala położenie, wielkość, ewentualnie bolesność macicy i jajników.

Powinnaś powiedzieć kiedy coś jest bolesne lub wyjątkowo nieprzyjemne.

O wyniku badania lekarz poinformuje Cię ustnie.

Ginekolog: kobieta czy mężczyzna?

Nie ma na to dobrej odpowiedzi. Oboje mają swoje dobre i złe strony. Warto podeprzeć się opinią znajomych, kto jest warty polecenia – bez względu na płeć lekarza.

Jeżeli nie ukończyłaś 18 rż, warto udać się do ginekologa dziecięcego. Nie ma w Polsce takiej “podspecjalizacji”, ale są ginekolodzy, którzy mają odpowiednie predyspozycje i wiedzę, aby zająć się problemem ginekologicznym dziewczynki.

Już dziś umów się na konsultację ginekologiczną u naszych specjalistów. Rejestracja pomoże Ci dobrać odpowiednią dla Ciebie osobę. Zadzwoń do rejestracji (22) 60 22 961.
Kontakt do nas.

Pierwsza wizyta u ginekologa: wskazówki prawne, czyli co robić gdy nie masz 18 lat?

Jeżeli ukończyłaś 18 lat, możesz sama, oficjalnie zgłaszać się do lekarzy. Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią, do ginekologa, czy innego specjalisty, musisz udać się z opiekunem prawnym, np. matką lub ojcem, chybachyba że opiekunem prawnym nie jest rodzic. – [art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008r. Nr 136, poz. 857 z późn. zm.]

Rzadko zdarza się, że osoba nieletnia jest uznana przez sąd za osobę pełnoletnią i może decydować o sobie. W takiej sytuacji konieczny będzie wgląd do wyroku sądowego!

Opiekun prawny jest zobowiązany dokonać pisemnej zgody na postępowanie medyczne wobec córki czy nieletniej i może, ale NIE MUSI być obecny przy badaniu ginekologicznym. Wszystko zależy od Ciebie i od stosunków łączących Cię z opiekunem.

Skierowanie do ginekologa nie jest potrzebne, zarówno na NFZ jak i tym bardziej do prywatnej placówki medycznej. Nie musisz mieć przy sobie dowodu ubezpieczenia, a jedynie dokument potwierdzający tożsamość – w Polsce działa system EWUŚ, czyli elektroniczna weryfikacja ubezpieczenia.

 

Autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy