feminature clinic

Dlaczego regularne wykonywanie cytologii jest ważne?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Cytologia jest tanim, bezbolesnym i łatwym do wykonania badaniem skriningowym.

Skrining oznacza badanie u osób, które nie mają objawów toczącej się już choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia. W tym przypadku cytologia ma na celu wczesne wykrycie zmian przednowotworowych, które nieleczone w pewnym okresie czasu  mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Najlepszym okresem do pobrania materiału cytologicznego jest I faza cyklu, tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Na 2-3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, stosowania leków dopochwowych i irygacji (które w ogóle są kiepskim pomysłem, ponieważ źle oddziaływuja na mikroflorę bakteryjną pochwy). Cytologia powinna być wykonana przed badaniem dwuręcznym lub minimum dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym. Zdecydowanie nie zaleca się pobierania cytologii w trakcie infekcji dróg rodnych – wynik będzie niediagnostyczny z powodu licznych bakterii/grzybów i/lub komórek stanu zapalnego.

Jeżeli wynik badania będzie nieprawidłowy, Twój ginekolog zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje Cię na pogłębienie diagnostyki w kierunku infekcji HPV i/lub zaleci badanie kolposkopowe.

Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać rok do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »