feminature clinic

Dlaczego regularne wykonywanie cytologii jest ważne?

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Cytologia jest tanim, bezbolesnym i łatwym do wykonania badaniem skriningowym przeprowadzanym przez ginekologa lub położną.

Skrining oznacza badanie u osób, które nie mają objawów toczącej się już choroby, w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia. W tym przypadku cytologia ma na celu wczesne wykrycie zmian przednowotworowych. Jeśli te zmiany będą nieleczone w pewnym okresie czasu  mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Więcej o raku szyjki macicy przeczysz tutaj.

Jak przygotować się do cytologii?

Najlepszym okresem do pobrania materiału cytologicznego jest I faza cyklu, tuż po zakończeniu krwawienia miesięcznego.

Na 2-3 dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia, stosowania leków dopochwowych i irygacji. Irygacja pochwy w ogóle jest kiepskim pomysłem, ponieważ źle oddziaływuje na mikroflorę bakteryjną pochwy. Cytologię wykona ginekolog lub położna przed badaniem dwuręcznym lub minimum dzień po badaniu ginekologicznym lub USG dopochwowym.
Zdecydowanie nie zaleca się pobierania cytologii w trakcie infekcji dróg rodnych – wynik będzie niediagnostyczny z powodu licznych bakterii/grzybów i/lub komórek stanu zapalnego.

Co robić jeśli cytologia ginekologiczna jest nieprawidłowa?

Jeżeli wynik badania będzie nieprawidłowy, Twój ginekolog zastosuje odpowiednie leczenie lub skieruje Cię na pogłębienie diagnostyki w kierunku infekcji HPV i/lub zaleci badanie kolposkopowe. Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać rok do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

W Feminature Clinic to badanie wykona u Ciebie położna – poniesiesz koszt jedynie badania cytologii.
Szczegóły oferty znajdziesz tutaj.

 

Autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy