feminature clinic

Laserowa terapia ektopii nadżerki szyjki macicy

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Laserowa terapia ektopii szyjki macicy zwanej potocznie nadżerką szyjki macicy

Ektopia tzw. nadżerka szyjki macicy to ubytek błony śluzowej pokrywającej tarczę szyjki macicy. Błona śluzowa tworzy gładką jakby lustrzaną powierzchnię na szyjce macicy, ubytek w niej widziany jest żywoczerwony, o nierównej fakturze niczym norweskie fiordy, stąd nadżerka szyjki macicy.

Najbardziej znaną przyczyną jej powstawania jest rak szyjki macicy, ale najczęstszą przyczyną są toczące się zakażenia w obrębie nabłonka.

Więcej o raku szyjki macicy przeczytasz tutaj (link). 

Objawy nadżerki szyjki macicy:

– nawracające zakażenia układu moczowo – płciowego
– nieprawidłowa wydzielina z pochwy,
– plamienia oraz bóle podczas stosunku.

Leczenie ektopii szyjki macicy

Leczenie nadżerki typu zapalnego możemy przeprowadzić wielotorowo – począwszy od leczenia farmakologicznego doustnego, zgodnego z wynikami wymazów z szyjki macicy i powierzchni nadżerki lub globulkami dopochwowymi z preparatem przeciwzapalnym. Ektopię szyjki macicy można również leczyć miejscowo – podczas wizyty ginekologicznej preparatami przeznaczonymi do denaturyzacji białek powierzchniowych. Można też leczyć miejscowo krioterapią – czyli wymrażając tkanki zapalne ciekłym azotem, miejscowo laserem, a także chirurgicznie w przypadku rozległych zmian.

Najnowocześniejszą metodą leczenia nadżerki szyjki macicy  jest laseroterapia.

Jest ona bezbolesna, skuteczna i nie ma wpływu na płodność kobiety. Podczas tego zabiegu lekarz przykłada głowicę lasera do zmienionej chorobowo tkanki i wysyła impuls światła, który powoduje odparowanie wody i obumieranie nieprawidłowych komórek. Pacjentka może odczuwać ciepło rozchodzące się w podbrzuszu. Cały zabieg trwa do 10 min i nie powoduje krwawienia z dróg rodnych. Okres regeneracji trwa ok. 2 tygodnie.

Warunkiem wykonania zabiegu jest aktualna cytologia oraz brak stanu zapalnego w pochwie.

U kogo robić cytologię i kiedy? – przeczytaj tutaj (link).

 

Autor: dr Magdalena Grochecka

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy