feminature clinic

Diagnostyka endometriozy – sonowaginografia

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Diagnostyka endometrioza – specjalistyczna sonowaginografia w Feminature Clinic

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, dotykającą 10% kobiet w wieku rozrodczym, 2-5% młodocianych oraz 3-6% kobiet w wieku pomenopauzalnym. Mimo że endometrioza została odkryta ponad 100 lat temu to nadal nie jest w pełni poznana. Średni czas oczekiwania na diagnozę to 8 lat, a średnia liczba lekarzy, które pacjentka odwiedza w związku ze swoimi dolegliwościami to 10 lat. Diagnostyka endometriozy jest trudna, ale obecnie coraz bardziej dokładna.

            Endometrioza to dla pacjentki przede wszystkim ból, ból związany z miesiączkowaniem, ze współżyciem, z oddawaniem moczu czy stolca. Ból promieniujący do okolicy krzyżowowo – lędźwiowej, do nóg, do barku. Przy endometriozie ból pojawia się najczęściej przed miesiączką, ale niejednokrotnie towarzyszący pacjentce przez cały cykl. Nieleczona i niekontrolowana endometrioza wiąże się z poważnymi następstwami. Endometrioza może powodować poza samym bólem uszkodzenia innych narządów oraz niepłodność. Często powoduje też występowanie plamień i krwawień międzymiesiączkowych. Chorują nawet kilkunastoletnie kobiety, niedługo po rozpoczęciu miesiączkowania, objawy nasilają się najczęściej wraz z wiekiem.

Endometrioza – metody diagnostyczne zabiegowe czyli laparoskopii oraz radiologiczne czyli badania rezonansu magnetycznego miednicy mniejszej oraz badanie sonowaginografia.

Sonovaginografia jest to 30-minutowe, NIEBOLESNE badanie usg przezpochwowe mające na celu diagnostykę ognisk endometriozy. Szczególnie daje również możliwość uwidocznienia ognisk endometriozy głębokonaciekającej. Badanie najlepiej przeprowadzać w I fazie cyklu.  Przy pomocy specjalnego cewnika wprowadzany jest do pochwy kontrast żelowy. Dzięki temu możliwa jest ocena m.in. tylnej ściany pochwy, przedniej ściany odbytnicy i jelita grubego, pęcherza moczowego i innych struktur miednicy mniejszej. Ponadto lekarz ocenia trzon i szyjkę macicy oraz jajniki. Badanie przezpochwowe uzupełniane jest badaniem przez powłoki brzuszne, celem wykluczenia zmian w układzie moczowym. Sonovaginografia wymaga eksperckiego podejścia i doświadczenia w diagnostyce ultrasonograficznej i leczenia endometriozy.


Wykonaj sonowaginografię w Feminature Clinic – diagnostyka endometrioza

Ekspertem Feminature Clinic w wykonywaniu sonowaginografii w diagnostyce endometriozy jest dr n.med. Małgorzata Radowicka.

Zapisz się do Pani Doktor na badanie, pozwól nam pomóc i przerwać życie z bólem, który można wyleczyć.

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwsza wizyta u ginekologa. Od pierwszej wizyty u ginekologa zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »