feminature clinic

Arytmia – od stanu zdrowia po śmiertelne zagrożenie

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Arytmia to termin opisujący spektrum nieprawidłowych rytmów serca, które w zależności od miejsca, gdzie powstają, mogą mieć różny wpływ na Twoje zdrowie. Od nieszkodliwych tachykardii zatokowych zależnych od stresu i emocji, po niebezpieczne dla życia komorowe zaburzeń rytmu serca, dlatego tez istotnym jest, by nie bagatelizować objawów, szczególnie gdy nie wystąpiły one jednorazowo.

Arytmię diagnozuje się za pomocą urządzeń monitorujących rytm serca: standardowego EKG, Holterów EKG (czyli urządzeń do pomiarów wielodniowych) po rejestratory arytmii. Prawidłowo postawione rozpoznanie pozwala na wdrożenie leczenia celowanego. Ze względu na napadowy i nieregularny charakter wielu arytmii, proces diagnostyczny bywa żmudny i niekiedy wymaga powtarzania badań diagnostycznych. Najważniejsze jednak, by dobrane leczenie było akceptowane przez pacjenta i możliwie najbardziej skuteczne.

Autor: dr n.med. Michał Farkowski

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy

Pierwsza wizyta u ginekologa

Każda z nas, kobiet, przeżywała kiedyś stres związany z pierwszą wizytą u ginekologa. Od niej zależy bardzo dużo: postrzeganie własnego ciała podejście do życia intymnego

Podziel się wiedzą
Czytaj więcej »