feminature clinic

Fizjoterapia uroginekologiczna – 6 momentów, gdy warto skorzystać z opieki

Czego się dowiesz z tego artykułu?

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie siłami natury i po cięciu cesarskim

Fizjoterapia uroginekologiczna to coraz bardziej potrzebna dzisiejszej kobiecie dziedzina medycyny. Nie wiąże się jedynie z porodem czy bolesnym współżyciem. Pomożemy Ci w ramach fizjoterapii kobiecości w dolegliwościach bólowych czy endometriozie. W jakich sytuacjach będzie Ci potrzebna pomoc fizjoterapeutki uroginekologicznej? Przeczytaj poniżej.

 

Zadbaj o mięśnie dna miednicy.

Mięśnie dna miednicy pełniły kluczową funkcję w czasie ciąży. Cały czas podtrzymywały Twoje narządy wewnętrzne i powiększającą się z przebiegiem ciąży macicę z dzieckiem. W związku z tym ważne jest, aby KAŻDA kobieta po porodzie przeszła reedukacje napięcia mięśni dna miednicy. Hasło „ja miałam cesarkę, wszystko TAM jest ok” niestety u większości pacjentek nie sprawdza się. W Feminature Clinic nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna odpowiednio Cię zbada i nauczy Cię właściwie ćwiczyć i wzmacniać mięśnie po porodzie, byś szybko wróciła do pełni formy fizycznej i seksualnej.

Zadbaj o blizny po porodzie.

Zarówno po cesarskim cięciu jak i po epizjotomii (nacięciu krocza), w miejscu rany tworzą się wielowarstwowe blizny.  To, co widzisz na zewnątrz, co najbardziej przykuwa Twój wzrok, to jedynie niewielka część zmian, jakie zaszły w tym miejscu Twojego ciała. Prawidłowe zrastanie się struktur wewnętrznych i skóry uzależnione jest od wielu czynników. Dlatego w Feminature Clinic dowiesz się jak pielęgnować bliznę oraz jak ją masować, aby była elastyczna, ruchoma i przede wszystkim, aby pod zewnętrzną blizną nie tworzyły się zrosty.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna – przy nietrzymaniu moczu

Niestety dość często kobiety bagatelizują problem nietrzymania moczu. Tymczasem spróbuj przejąć kontrolę nad własnym układem moczowym od pęcherza po cewkę moczową. Coraz bardziej chłonna podpaska nie powinna być podstawowym rozwiązaniem. Odpowiednio dobrana fizjoterapia, w zależności czy jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu, czy nietrzymanie moczu o typie parć naglących, może przynieść wspaniałe rezultaty.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna – po postawieniu diagnozy obniżenia narządów miednicy mniejszej.

Gdy lekarz ginekolog na podstawie badania stwierdza obniżenie narządu rodnego np. ścian pochwy nie załamuj się.  Plan leczenia powinien zostać wzbogacony o fizjoterapię. Dzięki odpowiedniej fizjoterapii możesz uniknąć operacji lub znacznie przesunąć ją w czasie. Dzięki fizjoterapii przywracamy odpowiednie napięcie ścian pochwy. Dodatkowo wzmacniamy mięśnie dna miednicy, by nie pogłębiać patologicznego stanu.
Nawet jeżeli jest przewidywany zabieg fizjoterapia jest rekomendowana, ponieważ pacjentka, która potrafi odpowiednio pracować swoimi mięśniami i powięziami dna miednicy, będzie o wiele bardziej zadowolona z efektów operacji niż pacjentka, która nie przeszła odpowiedniej edukacji i fizjoterapii.

Twoja kobieca fizjoterapia po operacjach: laparoskopowych, laparotomii czy operacjach drogą przezpochwową.

Obecnie rekomenduje się, by po każdej operacji pacjent przechodził fizjoterapię, bo skraca ona czas powrotu do pełni formy. Ponadto zapewnia szybsze i trwalsze gojenie się ran, zmniejsza dolegliwości bólowe i zmniejsza się ryzyko późnych powikłań pooperacyjnych.

 

Fizjoterapia kobiecości – przy bolesnym miesiączkowaniu i współżyciu

Często bolesne miesiączkowanie jest uwarunkowane problemami hormonalnymi lub anatomicznymi. Gdy wykluczymy te problemy, warto by skonsultował Cię fizjoterapeuta uroginekologiczny. W dużym odsetku przypadków bolesne miesiączki wynikają z napięcia różnych partii mięśni brzucha i dna miednicy.  Warto sprawdzić, czy zamiast faszerowania się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi nie lepiej spróbować nauczyć się rozluźniać swoje ciało dzięki współpracy z fizjoterapeutą.
Seks pełni ważną rolę w życiu kobiety. Nie pozwólmy by zniknął z Twojego życia tylko dlatego, że współżycie jest bolesne. Gdy tak się stanie, ważne jest, by kompleksowo podejść do diagnostyki i terapii. Fizjoterapia będzie tu jedną z niezbędnych składowych, gdy wykluczymy przyczyny anatomiczne Twoich dolegliwości. Mało tego fizjoterapia często spełnia kluczową rolę w terapii i jest najskuteczniejszym jej elementem.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna – gdy mamy wątpliwości, czy aby na pewno nasze mięśnie dnia miednicy pracują prawidłowo.

Zaczynasz mieć dyskomfort przy współżyciu lub seks nie daje Ci takiej przyjemności, jak dawał uprzednio? Masz problemy z nawracającymi zaparciami? Brzuch boli Cię niezależnie od cyklu miesiączkowego i rytmu przyjmowania posiłków?

Często okazuje się, że napinamy pośladki wraz z odbytem, wewnętrzną stronę ud czy mięśnie brzucha, zamiast odpowiednio napinać mięśnie dna miednicy. Dlaczego uważamy, że ten moment konsultacji może być najważniejszy? Bo służy profilaktyce, by nie utrwaliły się nieprawidłowe zachowania mięśni i byś nie utrwaliła złych nawyków.

W Feminature Clinic zajmiemy się Tobą w każdym momencie Twojego życia. Zaopiekują się Tobą: mgr Joanna Badach oraz mgr Alicja Ostrowska.

W zaburzeniach, o których pisaliśmy powyżej, bardzo często udaje się unikać interwencji chirurgicznej lub farmakoterapii.  Odpowiednia fizjoterapia pozwala Ci całkowicie naturalnie wracać do pełni sprawności lub zabezpieczać się przed utworzeniem patologii w przyszłości.

Autor: mgr Joanna Badach

Podziel się wiedzą

Powiązane wpisy